Σεμινάριο με θέμα τη διαφορετικότητα και τη διαχείρισή της στη Φυσική Αγωγή

diaforetikotita

Τη Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Φλώρινας το σεμινάριο με θέμα τη διαφορετικότητα, το οποίο απευθυνόταν σε εκπαιδευτικούς φυσικής αγωγής της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

PC160752

Γνωρίζουμε ότι το σύγχρονο σχολείο οφείλει να επιδιώκει την ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται, όχι μόνο να εφοδιάζει με γνώσεις τους μαθητές, αλλά και να στρέψει το ενδιαφέρον του στην ψυχοκοινωνική τους ανάπτυξη. Ανάμεσα στα άλλα, να υποστηρίζει τα παιδιά που διαφέρουν και συχνά είναι πιο ευάλωτα, να εντάσσονται με όρους ισοτιμίας στη σχολική και κοινωνική ζωή. Η διαφορετικότητα δεν μπορεί να αποτελεί αιτία αποκλεισμού και στιγματισμού των ανθρώπων σε οποιοδήποτε κοινωνικό σύνολο, πολύ περισσότερο στο περιβάλλον του σχολείου. Αυτό είναι και ένα από τα ζητήματα που θέτει το πρόγραμμα του Κοινωνικού Σχολείου, στο πλαίσιο του οποίου πραγματοποιήθηκε το σεμινάριο.

Στο σεμινάριο συνδέθηκαν δύο πολύ σημαντικά πεδία: η εκπαιδευτική διαχείριση της διαφορετικότητας με την Φυσική Αγωγή. Γιατί οι δραστηριότητες της Φυσικής Αγωγής, ιδιαίτερες σε σχέση με τις άλλες μαθησιακές διαδικασίες του σχολείου, δίνουν την ευκαιρία για συνεργασία και ομαδικότητα και για να αναδειχτούν ικανότητες παιδιών που μπορεί να είναι στο περιθώριο της μαθητικής ή και κοινωνικής ζωής του σχολείου. Ταυτόχρονα, θέτουν προκλήσεις ως προς την ενσωμάτωση παιδιών που για πολλούς λόγους δεν μπορούν να έχουν τις επιδόσεις των υπολοίπων.

PC160761Την εκδήλωση συνδιοργάνωσαν ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Κ. Δράμπης, η Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Φλώρινας και Υπεύθυνη Συντονισμού Δράσεων του «Κοινωνικού Σχολείου» για τη ΔΔΕ Φλώρινας, Α. Μπαφίτη και η Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής και Υπεύθυνη Συντονισμού Δράσεων του «Κοινωνικού Σχολείου» για τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας, Κ. Βαϊρινού.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε την πραγματοποίηση εισηγήσεων από τον κ. Δράμπη, την κ. Μπαφίτη, τον κ. Κουνάβα, υπεύθυνο του προγράμματος «Kids Athletics? και τον κ. Νάτση, διδάκτορα Φυσικής Αγωγής, καθώς και συζήτηση για τα ζητήματα που τέθηκαν.

image002

Ευχαριστούμε θερμά για τη συμμετοχή τους, τους Διευθυντές Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κκ. Ι. Τζώτζη και Π. Νώτα αντίστοιχα, καθώς και τις Περιφερειακές Συντονίστριες των Δράσεων κατά της Σχολικής Βίας και του Κοινωνικού Σχολείου, κυρίες  Ο. Μούσιου και Ε. Νιάκα, που μας τίμησαν με την παρουσία τους.

PC160703

PC160707