Ημερίδα από το Γυμνάσιο Φιλώτα για τη Σχολική Βία και τον Εκφοβισμό

Το  Γυμνάσιο Φιλώτα, στο πλαίσιο λειτουργίας της Ο.Δ.Π. (Ομάδα Δράσεων Πρόληψης), σας προσκαλεί στην Ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί με τη συνεργασία Τοπικών Φορέων στον χώρο του Γυμνασίου, την Τρίτη 20 Ιανουαρίου 2015 στις 10.00 π.μ. με θέμα:

«Πρόληψη και Αντιμετώπιση φαινομένων Σχολικής Βίας

και Εκφοβισμού στις Σχολικές Μονάδες».

Την ημερίδα οργανώνει η υπεύθυνη της ΟΔΠ του Γυμνασίου κ. Μαλτή Ευδοκία-Ευθαλία, ΠΕ1 Θεολόγος, με το εξής πρόγραμμα:

• Δρώμενο με μαθητές του Γυμνασίου.
  • Εισήγηση της Εκπροσώπου της Αστυνομικής Διεύθυνσης Φλώρινας κ.Τσιρώνη Αγγέλας, με θέμα: «Διαδικτυακός Εκφοβισμός-Προστασία».
  • Εισήγηση της Συντονίστριας Δράσεων Πρόληψης και Αντιμετώπισης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού για τη ΔΔΕ Φλώρινας, Υπεύθυνης του Κοινωνικού Σχολείου της ΔΔΕ Φλώρινας και του  Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Φλώρινας, κ. Μπαφίτη Άννας με θέμα: «Οι δυνατότητες του Σχολείου και της Οικογένειας για την αποτροπή της βίας»
  • Το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Φλώρινας με την κ. Σιάκου Ρόζμαρι, Ψυχολόγο και τον κ .Βογδάνη Θεόδωρο, Κοινωνικό Λειτουργό θα πραγματοποιήσουν παρεμβάσεις στους μαθητές μιας τάξης του σχολείου μας και θα ασχοληθούν με δραστηριότητες που αφορούν στο θέμα της ημερίδας.