Κοινωνικό Σχολείο: Σεμινάριο για τη διαφορετικότητα στη Φυσική Αγωγή

diaforetikotita

Στις 15-12-2014, ημέρα Δευτέρα, και ώρα 11:00 ? 14:30, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Φλώρινας, θα πραγματοποιηθεί σεμινάριο για καθηγητές Φυσικής Αγωγής πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, με θέμα:

«Διαφορετικότητα και ένταξη στην Φυσική Αγωγή».

Το σεμινάριο πραγματοποιείται στο πλαίσιο των δράσεων του Κοινωνικού Σχολείου. Διοργανωτές είναι:

•    Ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Δυτικής Μακεδονίας, κ. Κωνσταντίνος Δράμπης.
  •    Η Κοινωνιολόγος, Υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Φλώρινας και Υπεύθυνη Συντονισμού Δράσεων του «Κοινωνικού Σχολείου» για τη ΔΔΕ Φλώρινας, κ. Άννα Μπαφίτη
  • Η Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής, Υπεύθυνη Συντονισμού Δράσεων του «Κοινωνικού Σχολείου» για τη ΔΠΕ Φλώρινας, κ. Κωνσταντίνα Βαϊρινού.

Περιεχόμενο σεμιναρίου

ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ

1.«Η αναγκαιότητα της φυσικής αγωγής στην μάθηση.»

Εισηγητής: Δράμπης Κων/νος, Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας. (20΄)

2. «Εισαγωγή σε ζητήματα διαφορετικότητας»

Εισηγήτρια: Μπαφίτη Άννα, Κοινωνιολόγος, Υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Φλώρινας, Υπεύθυνη Συντονισμού Δράσεων του «Κοινωνικού Σχολείου» για τη ΔΠΕ Φλώρινας.(45΄)

3. « Η ένταξη των μαθητών σε φυσικές δραστηριότητες μέσα από το πρόγραμμα Kids Athletics».

Εισηγητής: Κουνάβας Ιωάννης,  Καθηγητής Φυσικής Αγωγής - Υπεύθυνος του προγράμματος «Kids Athletics» στη Δυτική Μακεδονία. (45΄)

4 «Η Ποικιλομορφία στη Φυσική Αγωγή ? Ένταξη των διαφορετικών μαθητών στις δραστηριότητες του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής»

Εισηγητής: Νάτσης Πέτρος, Εκπαιδευτικός, PhD, Msc. (45΄)

ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Ερωτήσεις προς τους εισηγητές.

Επεξεργασία των εμπειριών των εκπαιδευτικών από την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, η οποία φέτος συνδέθηκε με τον ρατσισμό και τη διαφορετικότητα

Προτάσεις-Συμπεράσματα από την εφαρμογή του Προγράμματος: «Kids Athletics?.