Η επίσκεψη του Συνηγόρου του Παιδιού στη Φλώρινα

PB250683

image013

image012

Ο Συνήγορος του Παιδιού κ. Γ. Μόσχος ολοκλήρωσε χθες βράδυ, 24 Νοεμβρίου, την επίσκεψή του στη Φλώρινα, όπου για μια ακόμη φορά μοιράστηκε με μοναδικό τρόπο εμπειρίες, σκέψεις και ιδέες με τη σχολική κοινότητα.

Η συνεργασία του με τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων περιελάμβανε αρχικά επίσκεψη στο ΕΠΑΛ Φλώρινας, όπου συζήτησε με μαθητές και εκπαιδευτικούς για ζητήματα που σχετίζονται με τα δικαιώματα του παιδιού.

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας, μίλησε σε επιμορφωτική ημερίδα για εκπαιδευτικούς, για τους τρόπους με τους οποίους τα μαθητικά συμβούλια μπορούν να αναλάβουν ενεργότερο και ουσιαστικότερο ρόλο στη σχολική ζωή. Η συζήτηση που ακολούθησε ήταν εξαιρετικά γόνιμη. Στην ημερίδα συμμετείχε επίσης η φοιτήτρια Μαρία Μακρίδου, η οποία παρουσίασε τις εμπειρίες της από τη θητεία της ως Προέδρου 15μελών μαθητικών συμβουλίων και ανέδειξε τις πολλές δυνατότητες που υπάρχουν για την ενίσχυση της μαθητικής συμμετοχής, όταν  εκπαιδευτικοί και μαθητές είναι αποφασισμένοι να συνεργαστούν στην κατεύθυνση της επίτευξης θετικών αλλαγών στο σχολείο. Χαιρετισμό απηύθυναν  ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Τζώτζης, και η Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων, κ. Πολατίδου.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Μόσχο για τη σταθερή υποστήριξη του έργου των σχολείων μας.

image015

image014