Πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική συνάντηση για γονείς, με θέμα "Επικοινωνώντας με το παιδί μου"

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η ενημερωτική συνάντηση για γονείς με θέμα "Επικοινωνώντας με το παιδί μου", τη Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Φλώρινας.

Οι πολλοί ευαισθητοποιημένοι γονείς που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκλησή μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να συζητήσουν για θέματα σχετικά με την επικοινωνία στην οικογένεια γενικότερα και, ειδικότερα,  με τις διαφυλικές σχέσεις, τη διαχείριση της σημερινής πολυεπίπεδης κρίσης από τους γονείς, την ανάπτυξη της υπευθυνότητας στα παιδιά και τη σημασία της λειτουργίας των γονέων ως προτύπων.

Οι εισηγήτριες  Όλγα Μούσιου, Σχολική Σύμβουλος, Ολυμπία Τσάτσα, ψυχολόγος και Πρόεδρος του Κέντρου Προστασίας του Παιδιού, Ξένια Καϊμάρα και ΚαλυψώΤόττη, ψυχολόγοι του ΚΕΦΙΑΠ Φλώρινας και Άννα Μπαφίτη, κοινωνιολόγος και υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού , πρότειναν μεθόδους για τη δημιουργία ενός ασφαλούς οικογενειακού πλαισίου που θα προωθεί την αυτενέργεια, την αυτοεκτίμηση και την υπευθυνότητα του παιδιού.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιδήμαρχος Φλώρινας κ. Μπαρδάκας, οι Διευθυντές Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κκ. Τζώτζης και Νώτας, Σχολικοί Σύμβουλοι Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και πολυάριθμοι γονείς και εκπαιδευτικοί.

Εδώ μπορείτε να δείτε ενημερωτικό υλικό από τις εισηγήσεις που έγιναν στο πλαίσιο της συνάντησης.