Πρόσκληση σε εργαστήριο με θέμα "Αλληλεπίδραση και μάθηση στο σχολείο: Σχεδιάζοντας μια βιωματική εμπειρία"

Η Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας δια του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων, η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και οι Σχολικοί//ές Σύμβουλοι Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, με την υποστήριξη της ΕΛΜΕ και των Συλλόγων Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας και Αμυνταίου, διοργανώνουν εργαστήριο με θέμα "Αλληλεπίδραση και μάθηση στο σχολείο: Σχεδιάζοντας μια βιωματική εμπειρία", το οποίο θα πραγματοποιηθεί στη Φλώρινα, την Πέμπτη 14/12/2017, κατά τις ώρες 5.30-8.30, στο ξενοδοχείο «Φαίδων».

Εκπαιδευτής θα είναι ο δάσκαλος Άγγελος Πατσιάς, ο οποίος έγινε γνωστός στην εκπαιδευτική κοινότητα λόγω των καινοτομιών που εισήγαγε στο Δημοτικό Σχολείο Φουρφουρά Κρήτης, από κοινού με τους συναδέλφους του. Οι καινοτομίες αυτές είχαν ως αποτέλεσμα της ένταξη του Δημοτικού Σχολείου Φουρφουρά  στον διεθνή κατάλογο των σχολείων της εναλλακτικής εκπαίδευσης.

Στο εργαστήριο θα παρουσιαστούν:

·         Η εμπειρία του κ. Πατσιά στο προαναφερόμενο Δημοτικό Σχολείο

·         Εναλλακτικές μέθοδοι δημιουργίας περιβαλλόντων μάθησης και βήματα σχεδιασμού σεναρίων, με βιωματικό τρόπο

·         Πρακτικές ιδέες για καθημερινά ζητήματα στην τάξη

Το εργαστήριο απευθύνεται σε εν ενεργεία εκπαιδευτικούς των δύο βαθμίδων και όλων των ειδικοτήτων της Π.Ε. Φλώρινας, με ανώτερο όριο τα 40 άτομα και με προτεραιότητα στη δημοτική και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να υποβάλουν αίτηση στην ψηφιακή φόρμα που βρίσκεται στη διεύθυνση https://goo.gl/Zm4TZK, έως και την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με κριτήριο τον χρόνο υποβολής της φόρμας συμμετοχής. Επιπροσθέτως, οι θέσεις των συμμετεχόντων επιδιώκεται να κατανεμηθούν  ως εξής:

·         8 εκπαιδευτικοί από καθεμία από τις τρεις Εκπαιδευτικές Περιφέρειες Δημοτικής Εκπαίδευσης (σύνολο 24 άτομα)

·         16 εκπαιδευτικοί από τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Ως προς την 1η Εκπαιδευτική Περιφέρεια Δημοτικής Εκπαίδευσης, θα επιδιωχθεί η αντιπροσωπευτική συμμετοχή των σχολικών μονάδων.

Αφίσα