Πρόσκληση σχολικών μονάδων για συμμετοχή στο πρόγραμμα μετάβασης «Προχωρώ» κατά το σχολικό έτος 2017-18

Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων της ΔΔΕ Φλώρινας, σε συνεργασία με Σχολικούς/ές Συμβούλους ΠΕ και ΔΕ, τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, το ΚΕΣΥΠ, τους Υπευθύνους Σχολικών Δραστηριοτήτων ΠΕ και ΔΕ και το Κέντρο Πρόληψης Φλώρινας, προτίθενται να υλοποιήσουν για τρίτη συνεχή περίοδο το πρόγραμμα μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο στα σχολεία του Νομού «Προχωρώ», με βασικούς σκοπούς την υποστήριξη των παιδιών στη σχολική τους προσαρμογή, τη διαχείριση των αναπτυξιακών αλλαγών που επιφέρει η είσοδος στην εφηβεία, αλλά και τη συνολική βελτίωση του σχολικού κλίματος στις σχολικές μονάδες.

Συνοπτικά, το πρόγραμμα περιλαμβάνει τις εξής δράσεις:

• Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν
  • ·               Ενημερωτικές συναντήσεις-συμβουλευτική υποστήριξη για γονείς
  • ·            Προετοιμασία των παιδιών της Στ΄ Τάξης για τη μετάβαση στο Γυμνάσιο, μέσα από δραστηριότητες βιωματικής  μάθησης που θα υλοποιήσουν οι εκπαιδευτικοί στην τάξη, με βάση το υλικό «Γυμνάσιο ερχόμαστε»
  • ·               Προετοιμασία μαθητών/τριών του Γυμνασίου, για την υποδοχή και υποστήριξη των παιδιών
  • ·               Επίσκεψη των παιδιών της Στ΄ Δημοτικού στα Γυμνάσια προορισμού ? Κοινές δραστηριότητες
  • ·               Ενέργειες αξιολόγησης και διάχυσης των αποτελεσμάτων

Υπογραμμίζεται ότι στα σχολεία που θα υλοποιήσουν το πρόγραμμα θα παρασχεθεί πλήρης επιστημονική υποστήριξη (επιμόρφωση, πρόγραμμα δραστηριοτήτων από το Κέντρο Πρόληψης Φλώρινας κ.ο.κ.).

Μετά τα παραπάνω, τα σχολεία που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα, παρακαλούνται να συμπληρώσουν τη συνημμένη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος και να την αποστείλουν ηλεκτρονικά στον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων, στη διεύθυνση ssneonflo@sch.gr, καθώς και στον/στην αρμόδιο/α Σχολικό/ή Σύμβουλο,  έως την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου.

Είμαστε στη διάθεσή σας για τυχόν διευκρινίσεις.

LOGO