Πρόσκληση σε σεμινάριο για εκπαιδευτικούς: «Η ετερότητα στο σχολείο: Θεωρία και βιωματική διάσταση»

Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας και το 2ο Γυμνάσιο Φλώρινας, προσκαλούν εκπαιδευτικούς σε σεμινάριο με θέμα «Η ετερότητα στο σχολείο: Θεωρία και βιωματική διάσταση», το οποίο θα πραγματοποιηθεί στο 2ο Γυμνάσιο Φλώρινας, την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2016, από τις 3.30 μ.μ. έως τις 7.00 μ.μ.

Εκπαιδεύτριες θα είναι:

•    Η Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της ΔΔΕ Κοζάνης, Ευανθία Βλαχάβα, Φιλόλογος, με μεταπτυχιακή ειδίκευση στην Ψυχοπαιδαγωγική της Ένταξης (ΑΠΘ)
  •    Η υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της ΔΔΕ Φλώρινας, Άννα Μπαφίτη, Κοινωνιολόγος-Παιδαγωγός, με μεταπτυχιακή ειδίκευση στη Σχολική Παιδαγωγική (ΠΔΜ)

Το σεμινάριο περιλαμβάνει:

•        Ενημέρωση για τις αρχές της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης
  •         Σύντομη θεωρητική προσέγγιση της ετερότητας, όπως αυτή εντοπίζεται στο σχολικό περιβάλλον
  •        Βιωματικές ασκήσεις και προτάσεις παρεμβάσεων για τη διαχείριση της ετερότητας στη σχολική τάξη και στη σχολική μονάδα

Στο σεμινάριο, λόγω του βιωματικού χαρακτήρα του, μπορούν να συμμετάσχουν έως 30 εκπαιδευτικοί.

Η δήλωση συμμετοχής από τους/τις ενδιαφερόμενους/ες πραγματοποιείται μέσω της συμπλήρωσης ψηφιακής φόρμας που βρίσκεται στη διεύθυνση https://goo.gl/Mp1eAi έως την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου. Θα τηρηθεί σειρά χρονικής προτεραιότητας.

Η Υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Φλώρινας, Άννα Μπαφίτη

Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Φλώρινας, Παύλος Ιωάννου