Πρόσκληση σε εκπαιδευτικούς της ΔΔΕ Φλώρινας για σεμινάριο με θέμα «Μη τιμωρητικές μέθοδοι για τη διαχείριση των συγκρούσεων στο σχολείο: Διαμεσολάβηση από εκπαιδευτικούς και μαθητές» - Παρέμβαση από τον Συνήγορο του Παιδιού κ. Γ. Μόσχο

Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Φλώρινας διοργανώνει βιωματικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς της ΔΔΕ Φλώρινας, με θέμα «Μη τιμωρητικές μέθοδοι για τη διαχείριση των συγκρούσεων στο σχολείο: Διαμεσολάβηση από εκπαιδευτικούς και μαθητές».

Η μέθοδος, που έχει προωθηθεί στην Ελλάδα από τον Συνήγορο του Παιδιού κ. Γ. Μόσχο, έχει εφαρμοστεί σε σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού, με ιδιαίτερα θετικά αποτελέσματα, αφού προάγει τη συνεργατικότητα, την ενσυναίσθηση και την υπευθυνότητα και συμβάλλει στη μείωση των κυρώσεων.

Την πλουσιότατη αυτή εμπειρία του από την εφαρμογή του θεσμού σε ελληνικά σχολεία, θα μοιραστεί ο κ. Μόσχος μαζί μας, μέσω διαδικτύου.

Εκπαιδευτές θα είναι οι ακόλουθοι:

·         Κωνσταντίνος Κιουρτσής, πρώην Υπεύθυνος Αγωγής Υγείας ΔΔΕ Πέλλας, με μεταπτυχιακή ειδίκευση στην Εκπαίδευση Ενηλίκων, εθελοντής συνεργάτης του ΣΣΝ Πέλλας

·         Αθανάσιος Μπαζούκης, Υπεύθυνος Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων ΔΔΕ Πέλλας

·         Άννα Μπαφίτη, Υπεύθυνη  Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων ΔΔΕ Φλώρινας, Κοινωνιολόγος με μεταπτυχιακή ειδίκευση στη Σχολική Παιδαγωγική

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 15 Μαΐου και κατά τις ώρες 4.30-8.30, στο 1ο ΓΕΛ Φλώρινας, Κ. Καραμανλή 56, Φλώρινα.

Στο σεμινάριο θα συμμετάσχουν μέχρι 24 εκπαιδευτικοί. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συμπληρώσουν και να υποβάλουν τη σχετική αίτηση μέχρι και τη Δευτέρα 12 Μαΐου, στην ηλεκτρονική διεύθυνση του ΣΣΝ Φλώρινας, ssneonflo@dide.flo.sch.gr. Στην περίπτωση κατά την οποία δεν τους επιστραφεί επιβεβαίωση παραλαβής της αίτησής τους εντός 6 ωρών, θα χρειαστεί να την υποβάλουν εκ νέου.

Στους εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.