Η ημερίδα του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων για την εφηβεία

Πραγματοποιήθηκε χτες Τετάρτη με την παρουσία γονέων, εκπαιδευτικών και πολλών εφήβων, η ημερίδα του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων με θέμα «Εφηβεία, Σχολείο και Εξετάσεις». Σε αυτήν παρουσιάστηκαν και συζητήθηκαν τα θέματα:
? «Το παιδί μου είναι πια έφηβος: Τι αλλάζει;» Σ. Μουρτζούκου, ψυχολόγος
? «Διερευνώντας τα χαρακτηριστικά της εφηβείας μαζί με τους εφήβους: Παρουσίαση ερευνητικής εργασίας» Ζ. Μελισσίδου, κοινωνιολόγος, 2ο ΓΕΛ Φλώρινας
? «Επαγγελματικός προσανατολισμός και συμβουλευτική» Σ. Παπαχαρίσης, Υπεύθυνος ΚΕΣΥΠ
? «Ενισχύοντας την πίστη του εφήβου στις ικανότητές του» Ά. Μπαφίτη, κοινωνιολόγος, υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων
? «Λίγο πριν τις εξετάσεις: Υποστήριξη και αντιμετώπιση των δυσκολιών» Λ. Αχλαδά, ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια Gestalt

Επειδή όμως δεν μπορούσαμε να μιλήσουμε για τους εφήβους χωρίς αυτούς, κοντά μας ήταν και μαθητές του 2ου ΓΕΛ Φλώρινας με την καθηγήτριά τους κοινωνιολόγο Ρίτσα Μελισσίδου. Παρουσίασαν την εξαιρετική ερευνητική εργασία (πρότζεκτ) που πραγματοποιούν και συμμετείχαν, μαζί με μέλη της θεατρικής ομάδας του Συλλόγου Γυναικών Φλώρινας ??Το Σπίτι της Γυναίκας??, σε 2 θεατρικά στιγμιότυπα με τίτλο «Θυμωμένοι διάλογοι», σε επιμέλεια-σκηνοθεσία του εκπαιδευτικού Αντώνη Χασάπη. Σκοπός τους ήταν να αναπαραστήσουν αδιέξοδους τρόπους επικοινωνίας γονέων-παιδιών, γνώριμους σε όλους μας, ώστε να δοθεί το έναυσμα για την παρουσίαση εναλλακτικών προτάσεων δόμησης λειτουργικότερων σχέσεων στην οικογένεια, από τους εισηγητές που ακολούθησαν.
Οφείλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους εισηγητές για τις περιεκτικές και ουσιαστικές παρουσιάσεις τους.
Ακόμη, τον εξαιρετικό συνάδελφο Αντώνη Χασάπη, που επιμελήθηκε και σκηνοθέτησε τα θεατρικά στιγμιότυπα, τα μέλη της θεατρικής ομάδας Μαρία Αρβανίτου, Σοφία Γώγου και Χρήστο Μπόικο, που με ιδιαίτερη εκφραστικότητα απέδωσαν τους ρόλους των γονέων και, φυσικά, τα παιδιά του 2ου ΓΕΛ, που μας συγκίνησαν με τον ενθουσιασμό, την υπευθυνότητα και τον αυθορμητισμό τους: Τριανταφυλλιά Γεωργιάδου, Στεφανία Ηλιοπούλου, Σταυρούλα Θεοδωροπούλου, Κωνσταντινιά Καραμήτσου, Αναστάσιο Λιούλιο, Δάφνη Μαρκούζη και Αρετή Τσορμπάρη.
Πολύ σύντομα, στην ιστοσελίδα του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων, θα αναρτηθούν πληροφορίες για το περιεχόμενο των εισηγήσεων.