Πρόσκληση σε εκπαιδευτικούς της ΔΔΕ Φλώρινας για 2ο σεμινάριο με θέμα τη σχολική διαμεσολάβηση - Παρέμβαση από τον Συνήγορο του Παιδιού κ. Γ. Μόσχο

Λόγω του μεγάλου αριθμού αιτήσεων, ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Φλώρινας διοργανώνει 2ο βιωματικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς της ΔΔΕ Φλώρινας, με θέμα «Μη τιμωρητικές μέθοδοι για τη διαχείριση των συγκρούσεων στο σχολείο: Διαμεσολάβηση από εκπαιδευτικούς και μαθητές». Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 18 Ιουνίου και κατά τις ώρες 4.00-8.30 μ.μ., στο 1ο ΓΕΛ Φλώρινας, Κ. Καραμανλή 56, Φλώρινα.

Κατά τη διάρκειά του θα πραγματοποιήσει παρέμβαση μέσω διαδικτύου ο Συνήγορος του Παιδιού κ. Γ. Μόσχος, ο οποίος θα παρουσιάσει την εμπειρία του από την προώθηση και εφαρμογή του θεσμού στα ελληνικά σχολεία. Εκπαιδευτές θα είναι οι ακόλουθοι:

•    Κιουρτσής Κωνσταντίνος, πρώην Υπεύθυνος Αγωγής Υγείας ΔΔΕ Πέλλας, με μεταπτυχιακή ειδ. στην Εκπαίδευση Ενηλίκων, εθελοντής συνεργάτης του ΣΣΝ Πέλλας
  • ·     Μπαζούκης Αθανάσιος, Υπεύθυνος Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων ΔΔΕ Πέλλας
  • ·  Μπαφίτη Άννα, Υπεύθυνη  Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων ΔΔΕ Φλώρινας, Κοινωνιολόγος με μεταπτυχιακή ειδίκευση στη Σχολική Παιδαγωγική
  • ·     Μπέσσα Ελεονώρα, Εκπαιδευτικός του κλάδου ΠΕ13-Νομικών, πιστοποιημένη διαμεσολαβήτρια ΚΕΔΙΠ.

Στο σεμινάριο θα συμμετάσχουν μέχρι 24 εκπαιδευτικοί, οι οποίοι θα επιλεγούν με βάση τον χρόνο υποβολής της αίτησής τους. Η υποβολή αιτήσεων γίνεται αποκλειστικά με συμπλήρωση φόρμας εκδήλωσης ενδιαφέροντος, στη διεύθυνση http://fw2.gr/n52, έως την Τρίτη 10 Ιουνίου.  Στους εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης.