7η Διεθνής Μαθηματική Εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη

Έγγραφο 31378/Δ2/26-2-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Το Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας διοργανώνει την 7ο Διεθνή Μαθηματική Εβδομάδα με θέμα: «Μαθηματικές συναντήσεις αναζητώντας το άπειρο».

Η 7η Διεθνής Μαθηματική Εβδομάδα θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη από 18 έως 22 Μαρτίου 2015 και μπορούν να την επισκεφθούν μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενες σχολικές μονάδες μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα www.emethes.gr

Το πρόγραμμα της διοργάνωσης

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΑΚΤΗ

Στο πλαίσιο της Μαθηματικής Εβδομάδας θα υπάρξει και συμμετοχή εκπαιδευτικών και σχολείων της ΔΔΕ Φλώρινας. Θα μιλήσουν :

Ο Χαλίδης Ιωάννης, Μαθηματικός Μ.Sc., του 2ου Γενικού Λυκείου Φλώρινας, με θέμα:«Το παράδοξο της Αγίας Πετρούπολης και η εγγύηση για την αγορά laptop».

Η Μπούτσκου Λεμονιά (& Νάστου Δέσποινα) του Γυμνασίου Αμυνταίου, με θέμα:«Συνδυασμένη ανάλυση»

Μαθητές του 2ου Γενικού Λυκείου Φλώρινας θα παρουσιάσουν την εργασία τους (project):«Ξέρει ο κομήτης του HALLEY από κωνικές τομές;».

Επίσης η κα Μπούτσκου Λεμονιά είναι μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής.