Εόρτια Μουσικών Σχολείων 2015

Έγγραφο 28102/Δ2/19-2-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Η Καλλιτεχνική Επιτροπή Μουσικών Σχολείων, σε συνέχεια της σειράς των εκδηλώσεων που πραγματοποιήθηκαν τη σχολική χρονιά 2013-2014 και θεσμοθετήθηκαν ως «Εόρτια Μουσικών Σχολείων», προτείνει τη διενέργεια του κύκλου των εκδηλώσεων τη σχολική χρονιά 2014-2015, οι οποίες θα διεξαχθούν σε μία (1) ή δύο (2) ημέρες εντός του διαστήματος 1ης Μαΐου έως και 30ης Ιουνίου 2015 σε ολόκληρη την Ελλάδα.

Σκοποί της δράσης αυτής είναι:
α) η ανάδειξη σε περιφερειακή και πανελλήνια κλίμακα της ιδιαιτερότητας και του ανεκτίμητου παιδαγωγικού και καλλιτεχνικού έργου που προσφέρουν τα μουσικά σχολεία στην Παιδεία του Τόπου και στην Ελληνική Κοινωνία.
β) η προβολή της παιδαγωγικής προσφοράς των μουσικών σχολείων στους τομείς της ελληνικής παραδοσιακής ή της βυζαντινής μουσικής αφενός και της έντεχνης ευρωπαϊκής μουσικής αφετέρου.
γ) η ενίσχυση του πνεύματος και των δράσεων καλλιτεχνικής και παιδαγωγικής συνεργασίας μεταξύ των μουσικών σχολείων της χώρας.