Διαδραστικό πρόγραμμα εισαγωγής στη ζωντανή μουσική πράξη

Έγγραφο 192649/Δ2/27-11-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Ο Μουσικός και Δραματικός Σύλλογος του Ωδείου Αθηνών υλοποιεί Διαδραστικό Πρόγραμμα που προσφέρει μια ευκαιρία επαφής με τα είδη της μουσικής μέσα από ζωντανή μουσική πράξη, σε μαθητές της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου καθώς και σε μαθητές Γυμνασίου, χωρίς ιδιαίτερη μουσική κατάρτιση και μέσα από το θεατρικό έργο «Μουσικές αταξίες», γραμμένο για το σκοπό αυτό από το συνθέτη Νίκο Ξανθούλη και τη συγγραφέα-μουσικό Μαριβίτα Γραμματικάκη.

Στόχος του εν λόγω Προγράμματος είναι η οργάνωση ενός ευέλικτου και ζωντανού συμμετοχικού πλαισίου, εντός του οποίου θα δίνεται στους μαθητές η ευκαιρία να διοχετεύσουν ελεύθερα τη φαντασία τους και τη δημιουργικότητά τους υπό την καθοδήγηση έμπειρων επαγγελματιών μουσικών. Ταυτόχρονα οι μαθητές θα αποκομίζουν έμμεσα σημαντικές πρόσθετες γνώσεις και εμπειρίες (ζωντανή επαφή με διάφορα μουσικά όργανα, με διαφορετικά μουσικά στιλ, με απλές μουσικοθεατρικές φόρμες, με οργανωτικές διαδικασίες, με τη διαδικασία ηχογράφησης κ.λ.π.).