Το χρονοδιάγραμμα της από αέρος ρίψης εμβολίων κατά της λύσσας, κατά το διάστημα Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2014

Έγγραφο 180238/ΓΔ4/10-11-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Οι Διευθυντές όλων των σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης να επιδείξουν ιδιαίτερη προσοχή στον υπαρκτό κίνδυνο της λύσσας, αναθέτοντας εκ περιτροπής σ’ έναν εκπαιδευτικό του σχολείου τους να ενημερώνει το διάστημα των ρίψεων, κάθε εβδομάδα για 15΄ της ώρας, τους μαθητές για τον κίνδυνο μετάδοσης του ιού της λύσσας μέσω της επαφής με τα δολώματα των εμβολίων αξιοποιώντας τα φυλλάδια του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων τα οποία διανεμήθηκαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος .

Διαβάστε το έγγραφο του ΥΠΑΙΘ

Στις 17 έως 21 περίπου Νοεμβρίου ( 5 ημέρες περίπου) τα αεροπλάνα θα πραγματοποιήσουν ρίψεις από το αεροδρόμιο της Έδεσσας, όπου θα εμβολιαστούν οι ορεινές περιοχές ανατολικά της Πίνδου (ΠΕ Κοζάνης, Καστοριάς , Φλώρινας, Γρεβενών κ.λπ).

Διαβάστε το 5858/137363/31-10-2014 έγγραφο του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης με το χρονοδιάγραμμα των ρίψεων