Καθορισμός προϋποθέσεων, κριτηρίων και διαδικασίας πρόσληψης αναπληρωτών και ωρομισθίων Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και αναπληρωτών Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) στις δομές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Απόφαση 127947/Γ6/8-8-2014 (ΦΕΚ 2311/Β/28-8-2014) του Υπουργείου Παιδείας

Καθορισμός προϋποθέσεων, κριτηρίων και διαδικασίας πρόσληψης
α) προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) στις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Σ.Μ.Ε.Α.Ε.) και στα Κέντρα Διαφοροδιάγνωσης, Διάγνωσης και Υποστήριξης (ΚΕ.Δ.Δ.Υ) και

1. Για την κάλυψη των λειτουργικών αναγκών σε Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό (Ε.Ε.Π) των Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Σ.Μ.Ε.Α.Ε.) και των Κέντρων Διαφοροδιάγνωσης, Διάγνωσης και Υποστήριξης Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών (ΚΕ.Δ.Δ.Υ) και σε Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό (Ε.Β.Π) των Σ.Μ.Ε.Α.Ε., οι οποίες δεν καλύπτονται με διορισμό μετάθεση ή απόσπαση
μονίμων ή προκύπτουν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους, προσλαμβάνονται προσωρινοί αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι Ε.Ε.Π. και προσωρινού αναπληρωτές Ε.Β.Π..
2. Η πρόσληψή τους γίνεται από πίνακες που συντάσσονται σε κάθε Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης ενώ η σειρά κατάταξης των συμμετεχόντων προσδιορίζεται από τις μονάδες που συγκέντρωσαν, από ακαδημαϊκά κριτήρια, από την προϋπηρεσία τους και από κοινωνικά κριτήρια του άρθρου 4 του παρόντος.

Διαβάστε την ΥΑ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 1-10-2014

Απόφαση 148301/Γ6/18-9-2014 (ΦΕΚ 2569/Β/26-9-2014) του Υπουργείου Παιδείας

Τροποποίηση της αριθμ. 127947/Γ6/8-8-2014 (ΦΕΚ 2311/Β/28-8-2014) υπουργικής απόφασης «Καθορισμός προϋποθέσεων, κριτηρίων και διαδικασίας πρόσληψης α) προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π) στις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Σ.Μ.Ε.Α.Ε.) και στα Κέντρα Διαφοροδιάγνωσης, Διάγνωσης και Υποστήριξης (ΚΕ.Δ.Δ.Υ) και β) προσωρινών αναπληρωτών Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) στις Σ.Μ.Ε.Α.Ε.» στο « Άρθρο 5 −Ανάρτηση πινάκων».

Διαβάστε την τροποποιητική ΥΑ