Βράβευση Αριστούχων μαθητών από τη Eurobank 2014

Έγγραφο 88805/Γ2/6-6-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Ο Τραπεζικός Όμιλος Eurobank Ergasias Α.Ε, στο πλαίσιο της κοινωνικής του δράσης στον τομέα της Παιδείας, καθιέρωσε από το 2003 σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων το πρόγραμμα χορηγιών με τίτλο «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία».

Σύμφωνα με το πρόγραμμα αυτό, το 2014 θα βραβευθεί με χρηματικό έπαθλο 800 ευρώ ο μαθητής κάθε Γενικού και Επαγγελματικού Λυκείου της χώρας, ο οποίος φοίτησε κατά το τρέχον σχολικό έτος στην τελευταία τάξη και πληροί ταυτόχρονα τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

1. Αποφοίτησε με άριστα στο απολυτήριο, δηλαδή έχει βαθμό απολυτηρίου 18,1 και άνω (άρ. 5 του Π.Δ. 60/2006, Α΄ 65).
  2. Συγκέντρωσε το μεγαλύτερο Γενικό Βαθμό πρόσβασης στις Πανελλήνιες Εξετάσεις στο σχολείο του, ο οποίος όμως θα πρέπει είναι από 18 και άνω.

Διευκρινίζεται ότι μόνο οι μαθητές της Ομάδας Β’ των Επαγγελματικών Λυκείων έχουν Γενικό Βαθμό Πρόσβασης.