«Αποτυπώματα» : Βιωματικά – Διαδραστικά Eργαστήρια

Ο Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους (Σ.Κ.Ε.Π.) διοργανώνει κατά το σχολικό έτος 2014-2015 και για πέμπτη συνεχή χρονιά την δράση «Αποτυπώματα», στο πλαίσιο της οποίας μαθητές της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από ειδικά σχολεία, σχολεία γενικής εκπαίδευσης, κοινωνικούς φορείς καθώς και φοιτητές συμμετέχουν σε μία σειρά διαδραστικών/ εικαστικών εργαστηρίων – συμπράξεων στο Μουσείο Βορρέ. Στόχος των συμπράξεων είναι να ενισχυθούν οι ευπαθείς κοινωνικά ομάδες νέων και ταυτόχρονα να ευαισθητοποιηθούν όσοι δεν αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα.

Οι συμπράξεις πραγματοποιούνται, για τα σχολεία της Αττικής, από Δευτέρα έως και Παρασκευή, ώρες 09:30 – 12:30 στα καλλιτεχνικά εργαστήρια του Μουσείου Βορρέ και περιλαμβάνουν ξενάγηση στους χώρους του Μουσείου. Για τους συμμετέχοντες από την περιφέρεια, οι καλλιτεχνικές συμπράξεις πραγματοποιούνται στον τόπο διαμονής τους.

Διαβάστε το έγγραφο του ΥΠΑΙΘ