5ος Διαγωνισμός για την απονομή του «Βραβείου Giorgio Gaber για Νέους – Ελευθερία σημαίνει συμμετοχή»

Έγγραφο 33898/Γ7/7-3-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Ο θεατρικός οργανισμός Teatro Stabile di Grosseto, που εδρεύει στο Γκροσέτο της Τοσκάνης (Ιταλία), διοργανώνει για πέμπτη χρονιά διαγωνισμό για την απονομή του «Εθνικού Βραβείου Giorgio Gaber για Νέους- Ελευθερία σημαίνει συμμετοχή», ο οποίος θα λάβει χώρα στις πόλεις Viareggio και Camaiore της Ιταλίας από τις 8 έως τις 11 Μαΐου 2014. Ο οργανισμός αυτός είναι ιδιωτικός, με αναγνωρισμένη από το κράτος καλλιτεχνική αξία.

Στο διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος σχολεία τόσο από την Ιταλία όσο και από την υπόλοιπη Ευρώπη, καθώς και ευρωπαϊκά πολιτιστικά ιδρύματα. Στην Ελλάδα ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και περιλαμβάνει δύο κατηγορίες. θέατρο και κινηματογράφο.

Περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό καθώς και η φόρμα συμμετοχής σε αυτόν παρέχονται στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού www.premiogaber.it.