«Ταξιδεύοντας με το παιδί στο Διαδίκτυο: Αξιοποιώ και Προστατεύω» – Φλώρινα, 22/2/2014

Το Σάββατο 22 Φεβρουαρίου, στις 6.00 μ.μ., μαζί με τον Σχολικό Σύμβουλο κ. Γ. Κασκαμανίδη, το 5ο Δημοτικό Σχολείο και την Ε.ΚΑΤ.Ο. Φλώρινας, πραγματοποιούμε ημερίδα στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Δήμου Φλώρινας, με θέμα “ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ: ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΩ”.
Σε αυτήν έχουμε την τιμή να φιλοξενούμε ως ομιλητές δύο εξαιρετικούς επιστήμονες, τον Μ. Βαφόπουλο, ερευνητή του ΕΜΠ, και τον Κ. Μουσαφείρη, αντιπρόεδρο του GREEKLUG, οι οποίοι θα αναδείξουν μερικές πολύ ενδιαφέρουσες πλευρές του παγκόσμιου ιστού. Ακόμη, θα μιλήσουμε για την υπερβολική χρήση του διαδικτύου και θα προτείνουμε τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισής της.
Η ημερίδα τελεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας.
18.00 – 18.15 Έναρξη – χαιρετισμοί
18.15 – 18.45 Πώς θα ζήσω με το Διαδίκτυο; Δημιουργικές ιδέες καθημερινής χρήσης, ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΦΟΠΟΥΛΟΣ, ερευνητής Ε.Μ.Π.
18.45 – 19.15 Παιδί & Internet – Πολύτιμο εργαλείο ή ναρκοπέδιο; ΚΩΣΤΗΣ ΜΟΥΣΑΦΕΙΡΗΣ, αντιπρόεδρος GREEKLUG
19.15 – 19.45 Η υπερβολική χρήση του διαδικτύου. Προτάσεις πρόληψης και αντιμετώπισης, ΑΝΝΑ ΜΠΑΦΙΤΗ, κοινωνιολόγος, υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Φλώρινας
19.45 – 20.15 Συζήτηση – Συμπεράσματα
Η Άννα Μπαφίτη άλλαξε τη φωτογραφία της εκδήλωσης Ημερίδα: “Ταξιδεύοντας με το Παιδί στο Διαδίκτυο-Αξιοποιώ και Προστατεύω”.
Φωτογραφία του χρήστη Άννα Μπαφίτη.
Hmerirda-Paidi-Diadiktyo-Florina-22-02-2014-AfisaWeb