Προβολές του Ντοκιμαντέρ “ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, Διωγμός και Ανταλλαγή Πληθυσμών, Τουρκία-Ελλάδα, 1922-1924”

Έγγραφο 198421/Γ7/24-12-2013 του Υπουργείου Παιδείας

H ταινία ”ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, Διωγμός και Ανταλλαγή Πληθυσμών, Τουρκία – Ελλάδα, 1922-1924″, η οποία αποτελεί το μέρος Β’ μετά την ταινία “ΣΜΥΡΝΗ Η καταστροφή μιας κοσμοπολίτικης πόλης, 1900-1922” και έχει γίνει από τους ίδιους συνεργάτες (Σενάριο- σκηνοθεσία: Μαρία Ηλιού, Ιστορικός σύμβουλος: Αλέξανδρος Κιτροέφ), θα προβάλλεται σε πρωινές προβολές για σχολεία στο ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΠΕΝΑΚΗ (Πειραιώς) σε συγκεκριμένες ημερομηνίες, αλλά και ολόκληρο το σχολικό έτος 2013-2014 στις παρακάτω αίθουσες στην Αθήνα, την Θεσσαλονίκη και άλλες πόλεις ύστερα από έγκαιρη επικοινωνία με τους υπεύθυνους κρατήσεων.
H ταινία αυτή έρχεται να τιμήσει, ενενήντα χρόνια μετά την καταστροφή, τον κόσμο που εκδιώχθηκε και αναγκάστηκε να χάσει τις εστίες του αλλά και συγχρόνως την επιστήμη της ιστορίας. Ιστορικοί από την Αμερική και την Ευρώπη μιλούν για τη μεγάλη Ιστορία, ενώ πρόσφυγες, πρώτης, δεύτερης και τρίτης γενιάς, αφηγούνται τις προσωπικές τους ιστορίες. Το ντοκιμαντέρ τεκμηριώνεται με σπάνιο φωτογραφικό και κινηματογραφικό υλικό που σταχυολογήθηκε από αρχεία της Αμερικής και της Ευρώπης.