Επαναλειτουργία του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Φλώρινας

Σας γνωστοποιούμε ότι ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων (ΣΣΝ) άρχισε και πάλι να λειτουργεί από σήμερα, 5 Δεκεμβρίου.
Παρακαλούνται οι σχολικές μονάδες να ενημερώσουν τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας (μαθητές, Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, και εκπαιδευτικούς) για τις υπηρεσίες που παρέχει ο Συμβουλευτικός Σταθμός, βάσει των συνημμένων ανακοινώσεων.
Παρακαλούμε επίσης να αποσταλούν στο Συμβουλευτικό Σταθμό τα στοιχεία επικοινωνίας του/της Προέδρου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του ΣΣΝ, ssneonflo@dide.flo.sch.gr.
Είμαστε στη διάθεσή σας για συνεργασία σε ζητήματα που σχετίζονται με τη συναισθηματική και κοινωνική ανάπτυξη των μαθητών.

Ο Διευθυντής Δευτ/θμιας Εκπ/σης Ν. Φλώρινας
Tζώτζης Ιωάννης
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας επαναλειτουργεί από τις 5 Δεκεμβρίου για δεύτερη χρονιά. Είναι υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας και έχει σκοπό την κάλυψη των ψυχοκοινωνικών αναγκών των σχολικών μονάδων, σε συνεργασία με εγκεκριμένους φορείς παροχής υπηρεσιών ψυχικής υγείας.
Ποιοι μπορούν να απευθυνθούν στο Συμβουλευτικό Σταθμό
Εκπαιδευτικοί, γονείς, μαθητές/τριες (με την έγκριση των γονέων τους)
Για ποιες περιπτώσεις μπορείτε να ζητήσετε συνεργασία
• Για μαθητές/-τριες των οποίων η συμπεριφορά δίνει την εντύπωση της ύπαρξης προβλήματος ψυχολογικού χαρακτήρα που χρήζει περαιτέρω διερεύνησης και, ενδεχομένως, αντιμετώπισης από ειδικούς
• Για προβληματισμούς σας σε σχέση με την άσκηση του παιδαγωγικού ρόλου του εκπαιδευτικού
• Για υποστήριξη κατά την εφαρμογή προγραμμάτων αγωγής υγείας, σε συνεργασία με τον υπεύθυνο σχολικών δραστηριοτήτων – υπάρχει επίσης η δυνατότητα συμμετοχής σε παιδαγωγικές συνεδριάσεις
• Για τη διοργάνωση ενημερωτικών συναντήσεων σε παιδαγωγικά θέματα
Πού μπορείτε να απευθυνθείτε
Υπεύθυνη: Άννα Μπαφίτη, Εκπαιδευτικός, Κοινωνιολόγος ΠΕ10, M.Ed. (μεταπτυχιακή ειδίκευση στη Σχολική Παιδαγωγική)
Διεύθυνση: Διοικητήριο, 2ος όροφος, γραφείο 8
Τηλέφωνο: 23850 54571, 6973675667
Ιστοσελίδα: http://dide.flo.sch.gr/ssneonflo
Ομάδα στο facebook: «ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΝΕΩΝ»
Για συναντήσεις, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά, ώστε να κλείσετε ραντεβού.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ
Αγαπητοί γονείς,
Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας επαναλειτουργεί από τις 5 Δεκεμβρίου για δεύτερη χρονιά. Είναι υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας και έχει σκοπό την κάλυψη των ψυχοκοινωνικών αναγκών των σχολικών μονάδων, σε συνεργασία με εγκεκριμένους φορείς παροχής υπηρεσιών ψυχικής υγείας του Νομού.
Αυτό σημαίνει ότι μπορείτε να απευθυνθείτε στο Συμβουλευτικό Σταθμό, εφόσον θέλετε να συζητήσετε για ζητήματα ψυχολογικού χαρακτήρα που σας απασχολούν σε σχέση με τα παιδιά σας. Το ίδιο μπορούν να κάνουν και τα παιδιά σας, εάν αποδεδειγμένα έχουν την έγκρισή σας.
Μπορείτε ακόμη, μέσα από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, να ζητήσετε τη διοργάνωση ενημερωτικών συναντήσεων για ψυχοπαιδαγωγικά θέματα.
Διεύθυνση: Διοικητήριο, 2ος όροφος, γραφείο 8, Φλώρινα, 53100
Τηλέφωνο: 2385054571, 6973675667
Ιστοσελίδα: http://dide.flo.sch.gr/ssneonflo
Facebook: Ομάδα «ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΝΕΩΝ ΦΛΩΡΙΝΑΣ»

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ/-ΤΡΙΕΣ
Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας είναι υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας η οποία ξανάρχισε να λειτουργεί, για δεύτερη χρονιά, με σκοπό την κάλυψη των ψυχοκοινωνικών αναγκών των σχολικών μονάδων, σε συνεργασία με εγκεκριμένους φορείς παροχής υπηρεσιών ψυχικής υγείας.
Αυτό σημαίνει ότι μαθητές και μαθήτριες μπορείτε να απευθυνθείτε στο Συμβουλευτικό Σταθμό, εάν θέλετε να συζητήσετε για θέματα ψυχολογικού χαρακτήρα που σας απασχολούν και εφόσον συμφωνούν οι γονείς σας.
Διεύθυνση: Διοικητήριο, 2ος όροφος, γραφείο 8, Φλώρινα, 53100
Τηλέφωνο: 2385054571
E-mail: ssneonflo@dide.flo.sch.gr
Επισκεφθείτε ακόμη την ιστοσελίδα μας: http://dide.flo.sch.gr/ssneonflo καιγίνετε μέλη της ομάδας μας στο facebook:
«ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΝΕΩΝ ΦΛΩΡΙΝΑΣ» ,
για να ενημερώνεστε για τη δράση του Σταθμού και να βρίσκετε πληροφορίες για ζητήματα που σας απασχολούν.