Προκήρυξη αγώνων ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων σχ. έτους 2013-2014

Εγκύκλιος 179473/Γ4/25-11-2013 της Διεύθυνσης Φυσικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, δίνει τη δυνατότητα σε μαθητές και μαθήτριες Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων να γνωρίσουν τη χαρά του Αθλητισμού με τη διοργάνωση Αθλητικών Γιορτών σε κάθε Διεύθυνση Α’/θμιας και Β’/θμιας Εκπαίδευσης της Χώρας.
Βασική επιδίωξη των σχολικών αγώνων στα Δημοτικά σχολεία, στα Γυμνάσια και στα Λύκεια της χώρας είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα συμμετάσχουν, να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία ευρύτερης παιδείας που ο αθλητισμός δύναται να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της υπέρβασης.

Διαβάστε την εγκύκλιο