4ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη Στατιστική για μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων Διοργανώνεται από την Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ)

Έγγραφο Φ15/152576/Δ2/9-11-2020 του Υπουργείου Παιδείας

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) διοργανώνει τον «Πανελλήνιο Διαγωνισμό στη Στατιστική». Η δράση, που υποστηρίχθηκε από την εκπαιδευτική κοινότητα της Χώρας επί τρία σχολικά έτη και εντάσσεται στη στρατηγική της ΕΛΣΤΑΤ για την «Ανάπτυξη της Στατιστικής Παιδείας στην Ελλάδα», διεξάγεται φέτος από τον Οκτώβριο 2020 έως τον Απρίλιο 2021.

Ο «4ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη Στατιστική» απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας και αποσκοπεί στη γνωριμία τους με τις αρχές της στατιστικής επιστήμης, τον τρόπο παραγωγής των επίσημων στατιστικών, καθώς και την αξιοποίησή τους και σε κάθε τομέα της καθημερινότητας. Επιπλέον, οι καθηγητές που μετέχουν στο διαγωνισμό ως μέντορες έχουν την ευκαιρία εξοικείωσης με νέα εργαλεία και πρακτικές για τη διδασκαλία της στατιστικής επιστήμης.

Δικαίωμα συμμετοχής στον διαγωνισμό έχουν ομάδες που αποτελούνται από έναν έως και τρεις μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, στις ακόλουθες κατηγορίες:

• Κατηγορία Α’: Μαθητές Λυκείων
  • Κατηγορία Β’: Μαθητές Γυμνασίων

Σε κάθε ομάδα συμμετέχει ένας καθηγητής, ο οποίος είναι αρμόδιος για την εγγραφή της ομάδας του στον διαγωνισμό (μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής), την παροχή πληροφοριών στα μέλη της ομάδας, την επίβλεψη των εργασιών τους και την καθοδήγησή τους καθόλη τη διάρκεια του διαγωνισμού.

Οι εγγραφές των ομάδων ξεκινούν στις 5 Οκτωβρίου 2020 και ολοκληρώνονται στις 7 Ιανουαρίου 2021.

Περισσότερες πληροφορίες, όπως για τις εγγραφές, το χρονοδιάγραμμα και τους κανόνες, τόσο του Πανελλήνιου, όσο και του Ευρωπαϊκού Διαγωνισμού στη Στατιστική, είναι διαθέσιμες στον ακόλουθο σύνδεσμο: http://www.statistics.gr/el/statistics-competition-2021.

Διαβάστε το έγγραφο του ΥΠΑΙΘ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 18-01-2021

Αλλαγή χρονοδιαγράμματος 4ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού στη Στατιστική της ΕΛΣΤΑΤ 2020-2021 (Έγγραφο Φ15/2633/Δ2/11-01-2021 του ΥΠΑΙΘ)

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 05-04-2021