Πανελλήνιοι μαθητικοί διαγωνισμοί Φυσικής «Αριστοτέλης» 2021, του ΕΚΠΑ και της Ελληνικής Εταιρείας Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση Θα διενεργηθούν το Σάββατο 20 Μαρτίου 2021

Έγγραφο Φ15/143471/Δ2/21-10-2020 του Υπουργείου Παιδείας

Το ΥΠΑΙΘ εγκρίνει

• τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου “Αριστοτέλης” 2021 για τους μαθητές των Α’, Β’, Γ’ τάξεων των Γυμνασίων της χώρας και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού
  • τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Λυκείου “Αριστοτέλης” 2021 για τους μαθητές της Α’, Β’, Γ’ (α’ φάση) τάξης των Λυκείων, Γενικών και Επαγγελματικών, της χώρας και των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού
  • τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Λυκείου “Αριστοτέλης” 2021 (β΄ φάση) για τους μαθητές της Γ’ τάξης Λυκείου που θα πρωτεύσουν στην α’ φάση.

που διοργανώνουν το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής και η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση.

Οι Διαγωνισμοί αυτοί γίνονται, για μια ακόμη χρονιά, για την ενίσχυση της γνώσης και της κατανόησης της Φυσικής από τους μαθητές σε όλη τη χώρα, με απόλυτο σεβασμό στην επιστημονική και ακαδημαϊκή δεοντολογία, στην αντικειμενικότητα, στην αξιοπιστία, στη συνέπεια και στον εθελοντισμό, χωρίς αναφορές ή εκδηλώσεις με οικονομικές ή εμπορικές παραμέτρους.

Ο Πανελλήνιος μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Λυκείου “Αριστοτέλης” 2021 και για τις τρεις τάξεις του Λυκείου (Γενικού και Επαγγελματικού), καθώς και ο Πανελλήνιος μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου “Αριστοτέλης” 2021, και για τις τρεις τάξεις του Γυμνασίου, θα διενεργηθούν το Σάββατο 20 Μαρτίου 2021 και ώρα 9.30 π.μ.

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές θα υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στο σχολείο τους, μέχρι τη Δευτέρα 01 Μαρτίου 2021.

Επισημαίνεται ότι η μετακίνηση των μαθητών θα γίνει χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο, καθώς επίσης και η συμμετοχή των εκπαιδευτικών είναι εθελοντική και χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.