Καθημερινή καταχώριση στο mySchool των απουσιών των μαθητών που οφείλονται στον COVID-19

Έγγραφο 119575/ΓΔ4/11-09-2020 του Υπουργείου Παιδείας

Στο πλαίσιο της επαναλειτουργίας των σχολικών μονάδων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι διευθυντές των σχολικών μονάδων καλούνται να αποτυπώνουν συστηματικά το σύνολο των μαθητών που απουσιάζουν καθ’ όλη τη διάρκειας της ημέρας, ανά τάξη.

Η καταχώριση πραγματοποιείται στο myschool, μέσω ειδικής φόρμας διαθέσιμης από την επιλογή μενού Μαθητές -> Απουσίες -> Ημερήσιες Απουσίες.

Η κενή τιμή για τα εν λόγω πεδία δεν θα γίνεται δεκτή από το σύστημα, συνεπώς αν σε κάποια τάξη δεν υπάρχουν απουσίες, θα πρέπει να καταχωριστεί η τιμή ‘0’ (μηδέν).

Η συμπλήρωση είναι υποχρεωτική καθημερινά και αφορά στην τρέχουσα ημερομηνία κάθε φορά, η οποία ευκρινώς αναγράφεται στη σχετική ηλεκτρονική φόρμα. Η καταχώριση πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το αργότερο μέχρι τις 23:59 μ.μ. κάθε ημέρας, όπου το σύστημα πλέον θα αρχικοποιείται για την καταχώριση της επόμενης ημερολογιακά ημέρας.