ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας Ημερίδα - Φλώρινα, Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020, στις 10.30 π.μ.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με τον Δήμο Φλώρινας και το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας διοργανώνουν εκδήλωση με τίτλο: «Απόντες» στη γενέθλια γη, στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος από το ναζιστικό καθεστώς κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020, στις 10.30 π.μ. στην Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Φλώρινας και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς  Α’/θμιας και Β’/θμιας Εκπαίδευσης και γενικότερα στην τοπική κοινωνία. Στην είσοδο της αίθουσας θα υπάρχει, σχετική με την εκδήλωση, έκθεση φωτογραφίας.

Πρόγραμμα εκδήλωσης

10:30-11:00. Άφιξη – Χαιρετισμοί Επισήμων

Στην εκδήλωση θα παραστεί και θα χαιρετίσει ο κ. Σολομών Παρέντε, Εκπρόσωπος του Κεντρικού Ισραηλιτικού Συμβουλίου.

11:00-11:20. Η Εβραϊκή κοινότητα της Φλώρινας (…-1970). Κωνσταντίνος Σεχίδης, Υποψήφιος διδάκτωρ, Δ/ντής του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας.

11:20-11:40. Νόστος – «Ζούσαμε όλοι σαν αδέλφια». Δρ. Παρασκευή Γκόλια, Διευθύντρια του 5ου Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας «Θ. Κάστανος».

ΝΟΣΤΟΣ: Προβολή

11:40-12:00. Διάλειμμα

12:00-12:20. Το ιστορικό χρέος της σύγχρονης εκπαίδευσης είναι να μην επιτρέψει να εκκολαφθεί το αβγό του φιδιού. Εκπαιδευτικός αναστοχασμός με αφορμή το Ολοκαύτωμα. Δρ. Βασιλική Βόντσα, Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης.

12:40-13:00. Παιδαγωγική για την Ειρήνη και την Δημοκρατία. Η περίπτωση του Ολοκαυτώματος. Γιάννης Κασκαμανίδης, Δρ. Παιδαγωγικής, Δάσκαλος.

12:20-13:20. Συζήτηση