Ξεκίνησε η υποβολή αιτήσεων για τα νέα τμήματα στο «Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας» των ΕΠΑΛ περιόδου 2019-2020

Πηγή: ΥΠΑΙΘ

Με την προκήρυξη νέων θέσεων μαθητείας, συνεχίζεται για την περίοδο 2019-2020 η λειτουργία του θεσμού του «Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας» στα ΕΠΑ.Λ. της χώρας.

Οι θέσεις αυτές εμπεριέχονται στις προσκλήσεις των Περιφερειακών Διευθυντών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα της εγκυκλίου που υπέγραψε η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, Νίκη Κεραμέως.

Με τις ίδιες προσκλήσεις καλούνται οι  απόφοιτοι των ΕΠΑ.Λ. να υποβάλλουν αιτήσεις μέχρι  7/10/2019 (23.59’) ηλεκτρονικά και να καταθέσουν τα δικαιολογητικά μέχρι 8/10/2019 με βάση τις ειδικότητες και τα ΕΠΑ.Λ., όπως αυτά αναφέρονται στις προσκλήσεις κάθε Περιφερειακού Διευθυντή.

Ειδικότερα το χρονοδιάγραμμα περιλαμβάνει:

Κυριακή 29/9/2019 – Δευτέρα 7/10/2019: Υποβολή ηλεκτρονικών αιτήσεων υποψηφίων μαθητευόμενων (συμπεριλαμβανομένων εκείνων με δεσμευμένη θέση μαθητείας) μέσω της ειδικής εφαρμογής μέχρι τη Δευτέρα 7/10/19 και ώρα 23.59 στη διεύθυνση

Κυριακή 29/9/2019 – Τρίτη  8/10/2019: Κατάθεση δικαιολογητικών υποψηφίων (συμπεριλαμβανομένων εκείνων με δεσμευμένη θέση μαθητείας)  στα ΕΠΑ.Λ. ενδιαφέροντος μέχρι την Τρίτη 8/10/2019 και ώρα 14.00.

Τμήματα μαθητείας θα δημιουργηθούν, εφόσον υπάρχουν οι απαραίτητες προϋποθέσεις, για τις παρακάτω ειδικότητες:

1. Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών
  2. Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων
  3. Γραφικών Τεχνών
  4. Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών
  5. Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης, Αερισμού και Κλιματισμού
  6. Βοηθός Ιατρικών –Βιολογικών Εργαστηρίων
  7. Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων
  8. Αισθητικής Τέχνης
  9. Βοηθός Φυσικοθεραπευτή
  10. Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής
  11. Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών