ΥΠΑΙΘ – Πρόσκληση για το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Ανταλλαγής Future Leaders Exchange (FLEX) 2020-2021

Πηγή: ΥΠΑΙΘ

Tο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας σε συνεργασία με το Τμήμα Δημοσίων Υποθέσεων της Αμερικανικής Πρεσβείας στην Αθήνα, ανακοινώνουν την επέκταση του προγράμματος ανταλλαγής μαθητών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Future Leaders Exchange (FLEX) στην Ελλάδα, για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Το πρόγραμμα δίνει την ευκαιρία σε μαθητές από την Ελλάδα που φοιτούν στην  Γ’ Γυμνασίου ή στην Α’ Λυκείου να λάβουν πλήρεις υποτροφίες για να ταξιδέψουν στις  Η.Π.Α. Εκεί, θα φοιτήσουν σε αμερικανικά σχολεία, για ένα (1) ακαδημαϊκό έτος, φιλοξενούμενοι από αμερικανικές οικογένειες υποδοχής.

Ειδικότερα, προσφέρονται δέκα (10) υποτροφίες σε μαθητές και μαθήτριες από την Ελλάδα για τη σχολική χρονιά 2020-2021.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση για το πρόγραμμα στον ιστότοπο https://ais.americancouncils.org/flex έως και τις 17 Οκτωβρίου 2019.

Η πρόσκληση σε μορφή pdf

Για περισσότερες πληροφορίες ως προς την διαδικασία επιλογής και το Πρόγραμμα Future Leaders Exchange (FLEX), μπορείτε να πατήσετε εδώ.Future Leaders Exchange (FLEX), μπορείτε να πατήσετε εδώ.