Οδηγίες προς τα ΕΠΑΛ σχετικά με τους λανθασμένους τίτλους που πιθανόν να χορήγησαν

Έγγραφο Φ13α/101775/Δ4/20-6-2018 του Υπουργείου Παιδείας

Σε συνέχεια του με αριθμ. Φ13α/100587/Δ4/18-06-18 εγγράφου μας, σας επισημαίνουμε τα ακόλουθα:

Οι τίτλοι και τα αντίγραφά τους που έχουν ήδη εκτυπωθεί σύμφωνα με τις διατάξεις της υπ΄αριθμ. Φ24α/92087/Δ4/13-06-18 (Β΄ 2210) ΥΑ με θέμα «Καθορισμός του τύπου των τίτλων του Επαγγελματικού Λυκείου», θα πρέπει να καταστραφούν από τη σχολική μονάδα, ενόψει της έκδοσης νέας ΥΑ.

• Εάν οι εν λόγω τίτλοι και τα αντίγραφά τους έχουν ήδη χορηγηθεί σε αποφοίτους, οι τελευταίοι θα πρέπει να τους επιστρέψουν άμεσα στη σχολική μονάδα προκειμένου να καταστραφούν και παράλληλα να υποβάλουν υπεύθυνη δήλωση στην οποία θα αναγράφεται ότι:
    «Παρέλαβα τον/τους πρωτότυπο/ους τίτλο/ους και όσα αντίγραφα μου χορηγήθηκαν, δεν έχω πλέον στην κατοχή μου αντίγραφο του τίτλου, δεν έχω καταθέσει τον/τους τίτλο/ους σε κάποιο αποδέκτη.»
  • Εάν υπάρχουν απόφοιτοι, οι οποίοι έχουν ήδη καταθέσει τον/τους εν λόγω τίτλο/ους σε κάποιον αποδέκτη, αυτοί θα πρέπει να υποβάλουν υπεύθυνη δήλωση στην οποία θα αναγράφεται:
    «Παρέλαβα τον/τους πρωτότυπο/ους τίτλο/ους και όσα αντίγραφα μου χορηγήθηκαν, δεν έχω πλέον στην κατοχή μου αντίγραφο του τίτλου, έχω καταθέσει τον/τους τίτλο/ους σε ………………… (ονόματα αποδεκτών).»

Στη συνέχεια, οι σχολικές μονάδες θα πρέπει να συγκεντρώσουν και να αποστείλουν στη Διεύθυνση Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του ΥΠΠΕΘ φωτοαντίγραφα των υπεύθυνων δηλώσεων των αποφοίτων οι οποίοι έχουν καταθέσει τον/τους τίτλο/ους σε κάποιον αποδέκτη, προκειμένου η αρμόδια Διεύθυνση του ΥΠΠΕΘ να ενημερώσει τους αποδέκτες σχετικά με την έκδοση των νέων τίτλων.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων να συντάξει πρακτικό στο οποίο θα αναφέρονται οι λόγοι καταστροφής.

Το με αριθμ. Φ13α/101254/Δ4/19-06-18 έγγραφό μας παύει να ισχύει.