«Επιχειρηματικότητα στην Εκπαίδευση –Ένα «μάθημα Ζωής» που διδάσκεται

11:00 -11:30 Χαιρετισμοί Διοργανωτών

11:30 – 12:101ο Μέρος

Παρουσιάσεις

• Ο ρόλος των Αναπτυξιακών Εταιρειών στην ενίσχυση της επιχειρηματικότητας. Η περίπτωση της Αναπτυξιακής Φλώρινας (ΑΝΦΛΩ)

Εισηγήτρια:Δρ. Ζαχαρούλα (Ζέτα) Ρίζου, Γεωπόνος-Εδαφολόγος, Γενική ΔιευθύντριαΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗΣ  ΦΛΩΡΙΝΑΣ ΑΝΩΝΥΜΗΣ  ΕΤΑΙΡΙΑΣ– Αναπτυξιακής  Ανώνυμης  Εταιρείας  Ο.Τ.Α.

• Γνωρίζω τις Επιχειρήσεις του τόπου μου & Συνομιλώ με τους επιχειρηματίεςγια τις προσπάθειες, τις επιτυχίες αλλά και τις δυσκολίες στο ταξίδι τους στο Επιχειρείν

Εισηγητής:Ναουμίδης Πέτρος, επιχειρηματίας

• Η αξία της επιχειρηματικότητας ως εναλλακτική στα μελλοντικά επαγγελματικά σχέδια των σημερινών μαθητών/τριών. Συμβουλευτική επιχειρηματικότητας και οι δεξιότητες του/της επιχειρηματία – βιωματική δράση

Εισηγητές:Σπύρος Παπαχαρίσης, Λάζου Αργύριος, ΚΕΣΥΠ Φλώρινας, Θεοδότα Λούδα, Θεόδωρος Σταμκόπουλος, ΚΕΣΥΠ Κοζάνης, Σύμβουλοι Επαγγελματικού Προσανατολισμού, Υπεύθυνοι Κέντρων Συμβουλευτικής και προσανατολισμού Φλώρινας/ΔΔΕ Φλώρινας και Κοζάνης /ΔΔΕ Κοζάνης αντιστοίχως.

12:10 – 13:00     2οΜέρος

Συζήτηση  με τους μαθητές – Τοποθετήσεις