Διεθνής μαθητικός διαγωνισμός γερμανικής γλώσσας 2018 Υποβολή αιτήσεων μέχρι 30 Μαρτίου 2018

Έγγραφο 48037/Η1/22-3-2018 του Υπουργείου Παιδείας

Η Γερμανική Παιδαγωγική Υπηρεσία Ανταλλαγών (PAD) προκηρύσσει διεθνή διαγωνισμό για τη βράβευση μαθητών με εξαιρετικές επιδόσεις στο μάθημα των Γερμανικών, επιπέδου τουλάχιστον Β1, αλλά και με πολύ καλές γενικές επιδόσεις.

Παρακαλούνται όλα τα ενδιαφερόμενα σχολεία Β’/θμιας Εκπαίδευσης, δημόσια και ιδιωτικά, στα οποία διδάσκεται η γερμανική γλώσσα, να υποβάλουν ηλεκτρονικά (σκαναρισμένες) τις αιτήσεις των υποψηφίων μαθητών, συνοδευόμενες από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, το αργότερο μέχρι τις 30 Μαρτίου 2018, στην ηλεκτρονική διεύθυνση: ku-100@athe.diplo.de.

Ανεξάρτητη επιτροπή θα επιλέξει τέσσερις (04) μαθητές ή μαθήτριες, μεταξύ εκείνων που πληρούν όλες τις τυπικές προϋποθέσεις.

Οι επιλεχθέντες μαθητές θα βραβευθούν με παραμονή στη Γερμανία τεσσάρων εβδομάδων (8-8-2018 έως 7-9-2018), κατά τη διάρκεια της οποίας θα γνωρίσουν τη σημερινή χώρα και τον πολιτισμό της, μαζί με άλλους 500 συνομηλίκους τους από 90 χώρες.

Και άλλες πληροφορίες

UPDATE 23-6-2018

Σύμφωνα με το 101702/Η1/20-6-2018 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας:
Στο φετινό διαγωνισμό επελέγησαν οι εξής μαθητές :
Τακτικοί

• Γιαννακούρος Αλέξιος (Λύκειο Ελληνογερμανικής Αγωγής Αθηνών)
  • Οψίμου Ελένη (Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης)
  • Βουλκούδη Αγγελική (3ο Γυμνάσιο Γιαννιτσών)
  • Ζηκίδης Κωνσταντίνος (3ο Γυμνάσιο Καστοριάς)

Επιλαχόντες

• Πατέλης Νικόλαος (Λύκειο Ελληνογερμανικής Αγωγής Αθηνών)
  • Καλπία Χριστίνα, (Γενικό Λύκειο Αγ. Κήρυκου, Ικαρία)