«Φτιάξε το δικό σου σεισμογράφο» – Εκπαιδευτικός Διαγωνισμός 2018 Οι σχολικές ομάδες πρέπει να υποβάλουν την εργασία τους μέχρι την 23η Μαρτίου 2018

Έγγραφο Φ15/40786/Δ2/12-3-2018 του Υπουργείου Παιδείας

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος «Open Schools for Open Societies» του οποίου Εθνικός Φορέας για την Ελλάδα είναι το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής και του OpenAIRE-Advanced, η Ελληνογερμανική Αγωγή και το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών διοργανώνουν τον εκπαιδευτικό διαγωνισμό «Φτιάξε το δικό σου σεισμογράφο» για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου.

Καλούνται ομάδες μαθητών σε συνεργασία με τους καθηγητές τους να κατασκευάσουν έναν αυτοσχέδιο σεισμογράφο και να καταγράψουν την όλη διαδικασία σε μία παρουσίαση συνοδευόμενη από φωτογραφικό ή άλλο οπτικοακουστικό υλικό. Οι σχολικές ομάδες πρέπει να υποβάλουν την εργασία τους προς αξιολόγηση από ομάδα επιστημόνων και εκπαιδευτικών μέχρι την 23η Μαρτίου 2018.

Η αξιολόγηση των εργασιών θα γίνει από επιτροπή με κριτήρια όπως:

{…}