Τα «special» παιδιά του ΕΕΕΕΚ Φλώρινας μας έκαναν υπερήφανους

Μαθητές του Ειδικού Σχολείου Φλώρινας (ΕΕΕΕΚ) έλαβαν μέρος σε αθλητικές διοργανώσεις που πραγματοποιήθηκαν στην Κέρκυρα, από τα Special Olympics Κέρκυρας, στις 19-22 Μαΐου 2017, σημειώνοντας σημαντικές αθλητικές επιδόσεις στην κολύμβηση και στο μπόουλινγκ. Επίσης συμμετείχαν στην παρέλαση της 21ης Μαΐου όπου εορτάστηκε η ένωση των Επτανήσων με την Ελλάδα.

Η παρουσία αυτών των μαθητών-αθλητών σε τέτοιου είδους γεγονότα μόνο υπερήφανους μπορεί να μας κάνει. Οφείλουμε να τονίσουμε ότι η μετακίνηση των παιδιών πραγματοποιήθηκε χάρη στην οικονομική ενίσχυση από την Σχολική Επιτροπή του Δήμου Φλώρινας. Να ευχαριστήσουμε και τους συμπολίτες μας που μέσω των επιχειρήσεων τους (ΒΙΕΜΑΚ ΟΕ, Ασφάλειες Μάντσης Αθ., τεχνικό γραφείο Σίπκας Γ.) στήριξαν οικονομικά την προσπάθεια δείχνοντας μεγάλη ευαισθητοποίηση. Τέτοιου είδους πρωτοβουλίες πρέπει να συνεχιστούν και να υποστηρίζονται από όλη την κοινωνία της Φλώρινας ώστε να δίνουν στα παιδιά της ειδικής αγωγής ίσες ευκαιρίες.

Η γυμνάστρια του σχολείου
Σίπκα Σίσσυ