Πανόραμα Παιδείας

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας σε συνεργασία με τη Σχολική Σύμβουλο Φιλολόγων, το Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων, τους υπεύθυνους Αγωγής Σταδιοδρομίας, τον υπεύθυνο του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων, διοργανώνει την Παρασκευή 5 Μαΐου, τις ώρες 10.00-13.00 εκδήλωση – έκθεση οπτικοακουστικού υλικού, κατασκευών-δημιουργιών και βιωματικά δρώμενα με τίτλο «Πανόραμα Παιδείας».

Πρόκειται για μια εκδήλωση, κατά την οποία θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματα των σχολικών προγραμμάτων και των δράσεων, Γυμνασίων και Λυκείων του νομού από το σχολικό έτος 2016-2017. Οι επιλεγμένοι χώροι της εκδήλωσης, είναι η παραποτάμια περιοχή – περιοχή Βαρόσι, ο αύλειος χώρος του 3ου Γυμνασίου και ο χώρος του σχολικού Γυμναστηρίου και ενεργοποιούνται με σκοπό να λειτουργήσουν υποστηρικτικά για να την παρακολουθήσουν από κοντά οι επισκέπτες. Οι ειδικοί στόχοι της εκδήλωσης «Πανόραμα Παιδείας» αναπτύσσονται με άξονα τους μαθητές/τριες της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, έτσι ώστε να τους δοθεί η δυνατότητα να έλθουν σε επαφή με τα διαφορετικά περιεχόμενα των δράσεων που αναπτύσσονται εντός του σχολικού περιβάλλοντος στη βαθμίδα της Β/θμιας Εκπαίδευσης, και παράλληλα οι εκπαιδευτικές ομάδες με τους συντονιστές των δράσεων, να προβάλουν ένα μέρος από το σημαντικό έργο τους, στο ευρύ κοινό. Η εκδήλωση στην παραποτάμια περιοχή θα πλαισιωθεί από συναυλία παιδιών του Μουσικού Σχολείου Αμυνταίου, καθώς και από χορευτικό σχήμα του 1ου ΕΠΑΛ Φλώρινας.