Διευκρινίσεις για τη διαδικασία υποβολής αίτησης-δήλωσης υποψήφιων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΕΠΑΛ έτους 2017

Έγγραφο Φ.151/40241/A5/9-3-2017 του Υπουργείου Παιδείας

Σε συνέχεια της αριθμ. πρωτ. Φ.151/28324/Α5/20-2-2017 εγκυκλίου με θέμα «ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΠΑΛ έτους 2017» και κατόπιν ερωτημάτων που έχουν περιέλθει στην υπηρεσία μας από πολίτες, από σχολικές μονάδες ΕΠΑΛ, καθώς και από Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κατά την τρέχουσα διαδικασία υποβολής Αίτησης-Δήλωσης υποψηφίων ΕΠΑΛ έτους 2017, κρίνεται σκόπιμο να σας ενημερώσουμε για τα εξής :

α)απόφοιτοι ΕΠΑΛ παλαιοτέρων ετών, κάτοχοι απολυτηρίων ΕΠΑΛ, οι οποίοι δεν έχουν αποκτήσει πτυχίο ειδικότητας, καθώς επίσης και απόφοιτοι, οι οποίοι δεν έχουν αποκτήσει ούτε απολυτήριο ΕΠΑΛ, ούτε πτυχίο ειδικότητας, δύνανται να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση υποψηφίων ΕΠΑΛ έτους 2017, με την υποχρέωση να εξεταστούν επιτυχώς στις ενδοσχολικές εξετάσεις απόκτησης πτυχίου ή απολυτηρίου ή και των δύο, διαφορετικά θα θεωρείται άκυρη η συμμετοχή τους στις Πανελλαδικές εξετάσεις.

β)Οι απόφοιτοι τεχνικών ή επαγγελματικών λυκείων της αλλοδαπής, κάτοχοι βεβαιώσεων ισοτιμίας από τον ΕΟΠΠΕΠ θεωρούνται κάτοχοι ισότιμων τίτλων σπουδών Επαγγελματικού Λυκείου της ημεδαπής και άρα μπορούν να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση υποψηφίων ΕΠΑΛ έτους 2017. Οι υποψήφιοι της εν λόγω περίπτωσης (β) μπορούν να δηλώσουν όποια ειδικότητα επιθυμούν στον αντίστοιχο τομέα τους, όπως αναφέρονται στη βεβαίωση ισοτιμίας του ΕΟΠΠΕΠ που προσκομίζουν.

γ)Κάτοχοι απολυτηρίων ΤΕΛ, εξαταξίων Γυμνασίων, ΕΠΛ, ΕΠΑΛ του ν. 3475/2006, χωρίς πτυχίο ειδικότητας, οι οποίοι φοιτούν σε ΕΠΑΛ προκειμένου να αποκτήσουν πτυχίο ειδικότητας του ν. 4186/2013 μπορούν να υποβάλουν αίτηση-δήλωση υποψηφίων ΕΠΑΛ έτους 2017, διότι ο τίτλος σπουδών τους είναι ισότιμος με απολυτήριο ΓΕΛ.

δ)Τα πτυχία των ιδιωτικών Τεχνικών Επαγγελματικών ΤΕΕ Β’ κύκλου είναι ισότιμα με τα πτυχία δημοσίων Τεχνικών Επαγγελματικών ΤΕΕ Β’ κύκλου, ως εκ τούτου οι απόφοιτοι των ιδιωτικών Τεχνικών Επαγγελματικών ΤΕΕ Β’ κύκλου μπορούν να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση υποψηφίων ΕΠΑΛ έτους 2017. Εφιστούμε όμως την προσοχή σας στο από 18-1-2017 Δελτίο Τύπου του ΥΠΠΕΘ, στο οποίο έχει δοθεί λίστα με όλα τα ιδιωτικά ΤΕΕ τα οποία εμπίπτουν στις διατάξεις του ν. 3577/2007 (130 Α΄), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει και συνεπώς τα σχολεία μέσω των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα πρέπει με έγγραφό τους να ενημερώσουν τη Διεύθυνση Εξετάσεων και Πιστοποιήσεων, Τμήμα Α’, για τις περιπτώσεις εκείνες που εμπίπτουν στο νόμο και έχουν υποβάλει αίτηση-δήλωση.

ε)Κάτοχοι πτυχίου Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου Β’ κύκλου ΤΕΕ, του ν.2909/2001, θεωρούνται κάτοχοι τίτλου απόλυσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της περ. α, της παρ.9, του άρθρου 1 του ιδίου νόμου και άρα μπορούν να υποβάλουν αίτηση-δήλωση υποψηφίων ΕΠΑΛ έτους 2017.

στ)Κάτοχοι πτυχίου ΤΕΛ ν.1566/1985, του τομέα «Κοινωνικών Υπηρεσιών» θα μπορούν να δηλώσουν τον Τομέα «Υγείας Πρόνοιας» του ν. 4186/2013 διότι οι δύο τομείς είναι αντίστοιχοι μεταξύ τους. Επίσης και οι κάτοχοι πτυχίου ΤΕΛ ν.1566/1985 του Τομέα «Εφαρμοσμένων Τεχνών» του ν. 4186/2013, διότι οι δύο τομείς είναι αντίστοιχοι μεταξύ τους.

ζ)Οι κάτοχοι πτυχίων εσπερινών ΤΕΛ, Β’ Κύκλου ΤΕΕ, ΕΠΛ δεν μπορούν να υποβάλουν αίτηση-δήλωση με την κατηγορία των υποψηφίων των Εσπερινών ΕΠΑΛ που κατέχουν απολυτήριο Εσπερινών ΕΠΑΛ, και διεκδικούν θέσεις με το ειδικό ποσοστό 1% επί του συνολικού αριθμού εισακτέων στην ΑΣΠΑΙΤΕ, στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης, στις Σχολές Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού και σε Σχολές, Τμήματα και Εισαγωγικές Κατευθύνσεις των ΤΕΙ.

Εφιστούμε την προσοχή στο εξής :

Σε περίπτωση που οι απόφοιτοι έχουν αποκτήσει και άλλο πτυχίο ειδικότητας Τομέα διαφορετικού από αυτόν της αποφοίτησής τους μπορούν να επιλέξουν να εξεταστούν σε μαθήματα ειδικότητας του άλλου τομέα . Οι κάτοχοι ενός πτυχίου ειδικότητας δηλώνουν όποια ειδικότητα επιθυμούν του τομέα αποφοίτησής τους.