Προτάσεις για τη Θεματική εβδομάδα στα Γυμνάσια Από τη Σχολική Σύμβουλο της Γερμανικής Γλώσσας

Έγγραφο 208/1-2-2017 της Σχολικής Συμβούλου Γερμανικών

Με αφορμή την υλοποίηση της Θεματικής Εβδομάδας Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης σε ζητήματα Διατροφής, Εθισμού-Εξαρτήσεων και Έμφυλων Ταυτοτήτων που υλοποιείται κατά το τρέχον Σχολικό Έτος σας στέλνω μερικές προτάσεις για την αξιοποίηση της θεματολογίας αυτής και στο μάθημα των Γερμανικών. Δεδομένου όμως του ιδιαίτερα χαμηλού επιπέδου γλωσσομάθειας των μαθητών και των τριών τάξεων, είναι σημαντικό οι δραστηριότητες που θα επιλεχθούν να μην είναι απαιτητικές γλωσσικά. Γι αυτό το λόγο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε εικόνες, βίντεο, τραγούδια, κλ.π. ως αφορμή για συζήτηση σχετικά με το θέμα που έχετε επιλέξει.

Στην ιστοσελίδα του ΙΕΠ έχει αναρτηθεί υλικό το οποίο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε: http://www.iep.edu.gr/index.php/el/fakelos-ekpaideftikoy-ylikoy-2016-2017

Υλικό και ιδέες για δραστηριότητες στη Γερμανική γλώσσα θα βρείτε στις παρακάτω ιστοσελίδες:

Το έγγραφο