1ο Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης Στις 11 και 12 Μαρτίου 2017 στην Αθήνα

Έγγραφο Φ15.1/6898/Δ2/16-1-2017 του Υπουργείου Παιδείας

Το Εργαστήριο Έρευνας για τη Διδασκαλία των Μαθηματικών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Παν. Πατρών, το Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ» και η Ε.Λ.Μ.Ε. Προτύπων Πειραματικών Σχολείων διοργανώνουν το «1ο Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης» στις 11 και 12 Μαρτίου 2017 στην Αθήνα και στο συνεδριακό κέντρο του Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ».

Το «1ο Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης» απευθύνεται αποκλειστικά σε μαθητές Γυμνασίων – Λυκείων δίνοντάς τους την ευκαιρία να παρουσιάσουν εργασίες με μορφή ολοκληρωμένης επιστημονικής μελέτης/έρευνας και φιλοδοξεί να εισαγάγει τους μαθητές στη φιλοσοφία της παρουσίασης επιστημονικής εργασίας σε Επιστημονικό Συνέδριο.

Οι ερευνητικές εργασίες που θα κατατεθούν πρέπει να εντάσσονται σε ένα ή περισσότερους από τους παρακάτω θεματικούς άξονες:

1. Φυσικές Επιστήμες (Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Γεωγραφία)
  2. Μαθηματικά
  3. Πληροφορική
  4. Αστρονομία και Διαστημική
  5. Τεχνολογία-Ρομποτική
  6. Διεπιστημονικές προσεγγίσεις (Φυσική και Μαθηματικά, Πληροφορική και Μαθηματικά, STEM, κ.α.)
  7. Διαθεματικές προσεγγίσεις (Επιστήμη και Κοινωνία, Επιστήμη και Περιβάλλον, Επιστήμη και Τέχνη)

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μαθητές και μαθήτριες μπορούν να απευθύνονται στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου: http://geodimako6.wixsite.com/studentconference

[ + ]