«Κοινωνική, πνευματική και εθνική ζωή στη Μακεδονία και τη Θράκη (από τα τέλη του 18ου αι. ως τις παραμονές του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου)» 3ος Διαγωνισμός για μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης των Γυμνασίων της Μακεδονίας και της Θράκης

Έγγραφο Φ15/200741/Δ2/24-11-2016 του Υπουργείου Παιδείας

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης Γυμνασίου των Δημόσιων και Ιδιωτικών Γυμνασίων που ανήκουν στις Διευθύνσεις Δ.Ε. της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας, της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. Ανατολικής Μακεδονίας & και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. Δυτικής Μακεδονίας.

Η συμμετοχή των μαθητών είναι προαιρετική.

Το θέμα του διαγωνισμού για το σχολικό έτος 2016-2017 είναι: «Κοινωνική, πνευματική και εθνική ζωή στη Μακεδονία και τη Θράκη (από τα τέλη του 18ου αι. ως τις παραμονές του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου).»

Οι καθηγητές πρέπει να δηλώσουν τη συμμετοχή του τμήματός τους έως τις 10 Δεκεμβρίου 2016 και οι εργασίες των μαθητών τους να αποσταλούν σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή στη Γραμματεία του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα έως τις 28 Φεβρουαρίου 2017, ηλεκτρονικά στο email: mma@the.forthnet.gr ή ταχυδρομικά στη διεύθυνση: Σωματείο «Οι Φίλοι του Μουσείου του Μακεδονικού Αγώνα», Προξένου Κορομηλά 23, 546 22 Θεσσαλονίκη (τηλ.: 2310-229778).

Το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας

Περισσότερες πληροφορίες