Aσφάλεια των παιδιών στο διαδίκτυο Ενημέρωση εκπαιδευτικών και γονέων από 15 έως 18-3-2016

Έγγραφο 1706/10-3-2016 της ΔΔΕ Φλώρινας

Στο διάστημα από 15 έως 18 Μαρτίου, για τέσσερις συνολικά ημέρες, θα φιλοξενηθεί στην πόλη μας (στο Νέο Πάρκο) το Κινητό Εργαστήριο Ενημέρωσης & Τεχνολογίας «ΟΔΥΣΣΕΑΣ» του Εθελοντικού Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού».

Σε αυτό, θα πραγματοποιηθούν κατά τις πρωινές ώρες παρεμβάσεις για μαθητές περιορισμένου αριθμού Δημοτικών Σχολείων και Γυμνασίων της πόλης, με τρόπο διαδραστικό και με τη χρήση των Νέων Τεχνολογιών.

Κατά τα απογεύματα θα πραγματοποιούνται ανάλογες παρεμβάσεις για ομάδες γονέων και εκπαιδευτικών σχετικά με την ασφάλεια των παιδιών στο διαδίκτυο. Κάθε παρέμβαση διαρκεί μία ώρα και ένα τέταρτο και απευθύνεται κατά μέγιστο σε 30 άτομα.

Οι μεσημβρινές ώρες διατίθενται για την ενημέρωση του κοινού εν γένει.

Αναλυτικότερα, το πρόγραμμα απογευματινών παρεμβάσεων για γονείς και εκπαιδευτικούς κατά τη διάρκεια παραμονής του «Οδυσσέα» είναι το εξής:

Οι ενδιαφερόμενοι να δηλώσουν συμμετοχή στην παρέμβαση που επιθυμούν, μέσω της ψηφιακής φόρμας που βρίσκεται στη διεύθυνση https://goo.gl/AGms3B.