Μαθητικός διαγωνισμός με θέμα «Μακεδονία – Αλέξανδρος του Φιλίππου» Στα εικαστικά, ζωγραφική και ποίηση

Έγγραφο 60/8-1-2016 της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας

Ο Σύνδεσμος «Αλέξανδρος Φιλίππου Έλλην Μακεδών» διοργανώνει την πρώτη Διεθνή Επιστημονική Συνάντηση με τίτλο «Ο Μ. Αλέξανδρος, η Ελλάδα και ο Κόσμος» και θέμα «Το αποτύπωμά Του, στην ιστορία» με την εμπλοκή της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο Βασιλικό Θέατρο Θεσσαλονίκης το διήμερο 28-29 Μαΐου.

Στα πλαίσια αυτής της συνάντησης θα προηγηθεί διαγωνισμός μαθητών Μέσης Εκπαίδευσης στα εικαστικά, ζωγραφική – ποίηση, με θέμα Μακεδονία –Αλέξανδρος του Φιλίππου, τα έργα των οποίων θα εκτεθούν στην Περιφέρειά μας και θα αναδειχτούν τα 10 καλύτερα κατά κατηγορία έργα, που θα παρουσιαστούν στο Βασιλικό Θέατρο Θεσσαλονίκης.

Το έγγραφο της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας