«ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ: Ανακαλύπτοντας τον κρυμμένο θησαυρό» – Πρόγραμμα ενημέρωσης μαθητών Από την ΔΙΑΔΥΜΑ

Η ΔΙΑΔΥΜΑ (ΔΙαχείριση Απορριμμάτων ΔΥτικής ΜΑκεδονίας) ως επίσημος Φορέας Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων και υπεύθυνη για τη διαχείριση των απορριμμάτων και την ανακύκλωση στη Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας, πρόκειται να υλοποιήσει το σχολικό έτος 2015-2016, πρόγραμμα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης μαθητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Σκοπός είναι να ενημερωθούν οι μαθητές για θέματα διαχείρισης απορριμμάτων, να ευαισθητοποιηθούν για τα προβλήματα που συνδέονται με αυτά και να μάθουν μέσω των δράσεων και των επισκέψεων που θα γίνουν, πώς συμμετέχουμε σωστά στην ανακύκλωση των απορριμμάτων.

Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει από τις 2-11-2015 και συνεχίζεται καθ’ όλη διάρκεια της τρέχουσας σχολικής χρονιάς. Οι δαπάνες μετακίνησης των μαθητών στις εγκαταστάσεις της ΔΙΑΛΥΜΑ (εάν προκύπτουν), θα βαρύνουν τις σχολικές μονάδες.

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα υποβάλλονται από τις σχολικές μονάδες απευθείας στην ΔΙΑΔΥΜΑ στα τηλέφωνα επικοινωνίας 24610-45531,3 και fax 24610-45532 καθημερινά 8:00-15:00.

Διαβάστε σχετικό έγγραφο

Ο ιστότοπος της ΔΙΑΔΥΜΑ