Εκπαιδευτικά Προγράμματα και Επισκέψεις μαθητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στους χώρους και τις εκθέσεις του Ιστορικού Αρχείου της Εθνικής Τράπεζας

Έγγραφο Φ16/149578/Δ2/24-9-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Το Ιστορικό Αρχείο της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος, το οποίο στεγάζεται στο Μέγαρο Αλέξανδρου Διομήδη, διοργανώνει εκπαιδευτικά προγράμματα και επισκέψεις για μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, δίνοντας τους τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με πολύτιμα ιστορικά τεκμήρια, μέσα από τα οποία αναδεικνύονται το σύνολο της οικονομικής ιστορίας του νεότερου ελληνικού κράτους, αλλά και σημαντικές πτυχές της πολιτικής, πολιτισμικής και κοινωνικής μας ιστορίας.

Επίσης, οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με ένα σημαντικό κομμάτι της νεότερης ιστορίας της Ελλάδας, ενώ παράλληλα τους δίνονται ερεθίσματα από τον τρόπο οργάνωσης και τις δυνατότητες αξιοποίησης του αρχειακού υλικού. Η επαφή των μαθητών με τις επιστήμες της αρχειονομίας και της ιστορίας συμβάλλει στην κατανόηση της σημασίας τους για τη διατήρηση της συλλογικής μνήμης της χώρας.

Κατά το σχολικό έτος 2015-2016, θα πραγματοποιηθούν τα εξής εκπαιδευτικά προγράμματα: