1ο ΤΕΕ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

Παιδαγωγική ομάδα
ΚΕΡΑΜΙΔΙΩΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
ΝΤΟΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας εφαρμόστηκε κατά την διάρκεια του σχολικού έτους 2003 - 04 στο σχολείο μας Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα: «Κυκλοφοριακή Αγωγή».

Επιλέξαμε να ασχοληθούμε μ' αυτό το θέμα γιατί τα τροχαία ατυχήματα αποτελούν σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα για τη χώρα μας και γιατί απαιτείται προσπάθεια για την αντιμετώπισή τους όχι μόνο από την πολιτεία αλλά κυρίως από τη δική μας συμπεριφορά.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 20 μαθητές της Α' και Β' τάξης του τομέα Υγείας και Πληροφορικής. Τον συντονισμό των εργασιών είχαν οι καθηγήτριες: Ντόκου Βασιλική και Κεραμιδιώτου Βασιλική.

Στόχοι του προγράμματός μας

Να συμβάλλουν οι μαθητές στην πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων, διαμορφώνοντας ένα πρότυπο κυκλοφοριακής συμπεριφοράς που να προάγει την υγεία τους.

Να αποκτήσουν γνώσεις σχετικά με τους παράγοντες κινδύνου, τις συνέπειες των ατυχημάτων και την πρόληψη αυτών.

Να επηρεάσουν στάσεις και συμπεριφορές των συνομηλίκων τους μέσα και έξω από το σχολείο ως πεζοί και ως οδηγοί, κυρίως δικύκλων.

Η αρχική ενημέρωση ως προς το συγκεκριμένο θέμα ευαισθητοποίησε τους μαθητές και πρόθυμα μια ομάδα απ' αυτούς επέλεξε να δραστηριοποιηθεί. Ακολούθησαν παιχνίδια γνωριμίας καταλήγοντας στο "ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ" που συντάξαμε και συνυπογράψαμε.

Σε μια από τις συγκεντρώσεις μας έγινε προβολή δύο βιντεοταινιών: "η ζώνη μας δένει με τη ζωή" και "Ποτό ή Μοτό". Στη συνέχεια έγινε συζήτηση για τη ζώνη ασφαλείας, το κράνος και την επίδραση του ποτού στους οδηγούς.

Προχωρήσαμε στην επόμενη φάση του προγράμματος. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε 4 υποομάδες και έγινε καταμερισμός εργασιών.

• Η 1η ασχολήθηκε με την οδική συμπεριφορά των μαθητών - πεζών.

• Η 2η μαθητές ως οδηγοί - ζώνη ασφαλείας.

• Η 3η μαθητές ως οδηγοί δικύκλων ποδηλάτων και μοτοποδηλάτων - κράνος.

• Η 4η μαθητές ως επιβάτες λεωφορείων.

• Μια ομάδα ανέλαβε τη σύνταξη - διανομή και επεξεργασία ερωτηματολογίου για αρχική μέτρηση γνώσεων - στάσεων των μαθητών.

Στα πλαίσια της εβδομάδας της ενεργητικής συμμετοχής και ευαισθητοποίησης των μαθητών σε θέματα οδικής ασφάλειας διοργανώσαμε στις 2 Απριλίου 2004 στο σχολείο μας εκδήλωση όπου εισηγήθηκε η κα Κεραμιδιώτου Βασιλική και ακολούθησε διάλεξη - συζήτηση του Υπαξιωματικού της Τροχαίας κου Μποζίνη Παντελή με τους μαθητές μας.

Στο τέλος μοιράστηκαν ενημερωτικά φυλλάδια σε όλους τους συμμετέχοντες για να βελτιώσουν τη συμπεριφορά τους ως πεζοί και ως οδηγοί.

Έγιναν εξορμήσεις στην πόλη μας από μαθητές της ομάδας, όπου εντόπισαν και φωτογράφησαν σημεία επικίνδυνα για την οδική ασφάλεια, πεζούς, που παραβίαζαν τον Κ.Ο.Κ. και οδηγούς χωρίς ζώνη και κράνος.

Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στην πόλη της Φλώρινας παρουσία του υπεύθυνου Αγωγής Υγείας κου Κοΐδη Παναγιώτη.

Τον Μάιο στις 13 η ομάδα παρουσίασε την εργασία της στην Ημερίδα παρουσίασης των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας των σχολείων Δ/θμιας Εκπ/σης του Νομού μας στο κτιριακό συγκρότημα του φιλεκπαιδευτικού συλλόγου «Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ».

Οι μαθητές έστησαν τα ταμπλό με το υλικό που είχαν προετοιμάσει παρέχοντας πληροφορίες στους επισκέπτες σχετικά με το πρόγραμμα.

Έγινε επιμέλεια της εργασίας σε ηλεκτρονική μορφή. Η θετική διάθεση των μαθητών έδειξε ότι πετύχαμε τους αρχικούς μας στόχους.

Μετά απ' όλα αυτά πιστεύουμε ότι οι μαθητές: Συνειδητοποίησαν την αξία του κράνους και τη ζώνης ασφαλείας. Κατανόησαν πλήρως ότι δεν πρέπει να παρασύρονται σε επιπόλαιες συμπεριφορές ως πεζοί να και ως οδηγοί.

1. Αντωνίου Γεώργιος
2. Ασπρίδου Όλγα