3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
«Ανρώπινες σχέσεις - φιλία»

Κυριακίδου
Σταυρούλα
Μαρκοπούλου
Άννα

Με το ξεκίνημα της καινούργιας σχολικής χρονιάς, από τις αρχές Σεπτεμβρίου, αναλάβαμε την οργάνωση ενός προγράμματος Αγωγής Υγείας. Υπήρχε πολύς ενθουσιασμός και μεράκι. Οι μαθητές ήταν όλοι από το ίδιο τμήμα της Γ΄ τάξης. Προτιμήσαμε αυτή τη σύνθεση, για να μην αποδιοργανώνεται το σχολείο κατά τις δραστηριότητες της ομάδας. Συναντιόμασταν κάθε Πέμπτη μετά την λήξη των μαθημάτων. Κατά τις αργίες ήταν δύσκολο να μετακινηθούν τα παιδιά από τα χωριά τους, και τα απογεύματα ήταν αδύνατο να βρούμε κοινές ελεύθερες ώρες λόγω των φροντιστηρίων τους. Οι συναντήσεις ήταν ώρα χαλάρωσης, ξεκούρασης και δημιουργικής απασχόλησης. Το θέμα που επιλέξαμε “Οι Ανθρώπινες Σχέσεις - Φιλία” ήταν πολύ ευρύ, γι αυτό ρίξαμε το βάρος κυρίως στη φιλία.

Το υλικό που χρησιμοποιήσαμε ήταν άρθρα από εφημερίδες και περιοδικά και σχετικά βιβλία από την πρότυπη σχολική βιβλιοθήκη του Γυμνασίου Μελίτης.

Κάποιοι μαθητές - καλλιτέχνες ανέλαβαν να ζωγραφίσουν τα συναισθήματά μας και έτσι προέκυψαν μετά από ηλεκτρονική επεξεργασία τα δύο έντυπα και δύο αφίσες: “Μυστικά για καλύτερες ανθρώπινες σχέσεις” και “ανθρώπινες σχέσεις”.

Συχνά οι ομάδες Αγωγής Υγείας και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης είχαν κοινές συναντήσεις. Ήταν όλοι μαθητές της τρίτης τάξης και αυτές οι συναντήσεις παρουσίαζαν πολύ ενδιαφέρον. Ήταν όμως κουραστικές λόγω του μεγάλου αριθμού μαθητών. Κατά τη διάρκεια του χειμώνα και λόγω των καιρικών συνθηκών λιγόστεψαν οι συναντήσεις μας και οι διακοπές των Χριστουγέννων μας απομάκρυναν προσωρινά.

Το δεύτερο τρίμηνο ρίξαμε το βάρος στην προετοιμασία της παρουσίασης των αποτελεσμάτων του προγράμματος.

Σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς κάποιοι μαθητές, με περισσότερες ανησυχίες, ζητούσαν τακτικότερες συναντήσεις, στοιχείο που έδειχνε την αγάπη των παιδιών για το πρόγραμμα.

Μετά το Πάσχα παρουσιάσαμε σε εκδήλωση στην αίθουσα του συλλόγου Φ.Σ.Φ. “Ο Αριστοτέλης” τις εργασίες των μαθητών της ομάδας. Τις παρακολούθησαν οι μαθητές του σχολείου μας καθώς επίσης και μαθητές άλλων σχολικών μονάδων.

Θετική θεωρούμε την συνεργασία μας με τον υπεύθυνο Αγωγής Υγείας κ. Παναγιώτη Κοΐδη, ο οποίος μας παρείχε κάθε ηθική στήριξη.

Οικονομικά δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα, λόγω της ένταξης του προγράμματος στη σύμπραξη σχολείων με θέμα “Ανακαλύπτω τον εαυτό μου μέσα από τη σχέση μου με τους άλλους” που χρηματοδοτήθηκε από το ΕΙΝ, ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ.

Ολοκληρώνοντας, μπορούμε να πούμε ότι οι στόχοι που θέσαμε υλοποιήθηκαν και ότι κύλησε ομαλά το πρόγραμμα.

Ο κύριος προβληματισμός μας ήταν να αποκτήσουν οι μαθητές μας "θετική και υπεύθυνη στάση" απέναντι στα τόσα προβλήματα που τους απασχολούν καθημερινά και θεωρούμε ότι αυτό κερδήθηκε ως ένα βαθμό.

1. ΤΑΧΟΥ ΒΑΛΙΑ
2. ΜΗΣΙΑ ΑΝΝΑ
3. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΚΡΙΝΑ
4. ΧΟΡΔΑΚΗ ΛΙΝΑ ΣΤΕΛΛΑ
5. ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
6. ΠΑΡΑΣΚΕΥΌΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ
7. ΝΑΛΠΑΝΤΙΔΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ
8. ΝΑΛΠΑΝΤΙΔΟΥ ΣΩΤΗΡΙΑ
9. ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ
10. ΣΚΕΝΔΟΣ ΤΑΣΟΣ
11. ΣΙΡΟΥΜΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
12. ΠΑΠΑΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΕΛΙΟΣ
13. ΠΑΡΔΑΛΗΣ ΙΑΣΟΝΑΣ
14. ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΧΡΙΣΤΟΣ
15. ΠΑΝΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ
16. ΠΑΠΑΦΩΤΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ

tip_09.jpg (11836 bytes)
Μην κάνεις ό,τι κάνουν οι άλλοι.
Σκέψου τι θέλεις εσύ να κάνεις, τι είναι σωστό και τι είναι λάθος

tip_11.jpg (17909 bytes)
Όταν δίνετε τροφή στο αίσθημα σουδαιότητας του άλλου
μην κάνετε τσιγουνιές