1ο T.E.E. ΦΛΩΡΙΝΑΣ

Τσάφκα
Ελένη
Κεραμιδιώτου Βασιλική

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας, επιλέξαμε το θέμα "Εφηβεία και σεξ".

Στο πρόγραμμα συμμετέσχε το τμήμα Υγείας της Α΄τάξης με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Τσάφκα Ελένη και Κεραμιδιώτου Βασιλική.

Σκοπός του προγράμματος ήταν η ενημέρωση των μαθητών σε θέματα που αφορούν τα ενδιαφέροντα της εφηβικής ηλικίας, τους προβληματισμούς κατά την πορεία τους προς την αυτονομία και κυρίως η ευαισθητοποίησή τους στο να προσέχουν το σώμα τους και τη σεξουαλική τους ζωή, έτσι ώστε να αντιμετωπίσουν ψύχραιμα και αισιόδοξα τα προβλήματα ηλικίας που βιώνουν σε σχέση με το αντίθετο φύλο.

• Η ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας και αλληλεγγύης.
  • Ενίσχυση της αυτοεκτίμησης, της αυτοπεποίθησης και του αυτοσεβασμού.
  • Ενίσχυση κρίσης και συνειδητοποίηση των κινδύνων.
  • Ανάπτυξη ορθολογικής και εποικοδομητικής σκέψης στη ζωή.

Πορεία

• Έγινε εμπειρική έρευνα με ερωτηματολόγια και η πλειοψηφία είχε άγνοια του θέματος.
  • Ενημέρωση - συζήτηση για το AIDS (προβολή video, φωτογραφιών). Οι υπεύθυνες του Κ.Ε.Ε.Λ. απάντησαν στις ερωτήσεις, στις απορίες και ενημέρωσαν τα παιδιά.
  • Συλλέχθηκε υλικό που αφορούσε το πρόγραμμα (βιβλία, περιοδικά, εφημερίδες κ.λπ.)
  • Έγινε χωρισμός ομάδων και ανάληψη θεμάτων για διερεύνηση.
  • Παρουσίαση, συζήτηση, προβληματισμοί από κάθε ομάδα πάνω στο θέμα που της ανατέθηκε.
  • Γραπτή εργασία με θέμα “γνωρίζω το σώμα μου”.
  • Ενημέρωση για την ανάγκη καθαριότητας κατά την έμμηνο ρύση, η χρήση ταμπόν και οι πιθανοί κίνδυνοι.
  • Συζήτηση “στρογγυλό τραπέζι”, με θέμα: “η πρώτη έλξη με το άλλο φύλο”. Έντονη ήταν η συμμετοχή των παιδιών με αναφορές σε προσωπικά βιώματα.
  • Εμπειρική έρευνα με συγκεκριμένες ερωτήσεις όπως: “Είναι δυνατή η απλή και αγνή φιλία με το άλλο φύλο;”, “Ποιους "κινδύνους", εγκυμονεί;” Οι απαντήσεις προέκυψαν μέσα από βιωματικές εμπειρίες, ύστερα από συζήτηση.
  • Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη - προβλήματα και προφύλαξη.
  • Προφυλακτικό ανδρικό και γυναικείο.

Αξιολόγηση

Σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος, τα παιδιά έδειξαν ενθουσιασμό και ενδιαφέρον. Η αμηχανία και η άγνοια των πρώτων συναντήσεων μετατράπηκε σε γνώση και ωριμότητα, σε μια σοβαρή και υπεύθυνη συζήτηση επί του θέματος.

Κατανόησαν πλήρως ότι δεν πρέπει να παρασύρονται σε επιπόλαιες σχέσεις και ότι η ολοκλήρωση της σχέσης θα πρέπει να γίνει μόνο εφόσον αισθάνονται έτοιμοι ψυχικά και σωματικά.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία μέσα από συμμετοχικές και δημιουργικές διαδικασίες να επεξεργαστούν την εικόνα του εαυτού τους, την διαφορετικότητα και τις ομοιότητες με τους άλλους, να αναγνωρίσουν ικανότητες και αδυναμίες, φόβους και αναστολές, να ελέγξουν παρορμητικές αντιδράσεις, να συμφιλιωθούν με την αποδοχή και απόρριψη των άλλων.

Επικοινωνώντας καλύτερα και κατανοώντας τις διαπροσωπικές σχέσεις με το ίδιο ή το άλλο φύλο πορεύονται στη διαδικασία της ωρίμανσης.

Για τον έφηβο, η αυτοεπιβεβαίωση, η απόκτηση ρεαλιστικών προσδοκιών από τον εαυτό του και τους άλλους, ο προσδιορισμός συγκεκριμένων στόχων και η συνειδητοποίηση γενικότερα, συμβάλλουν στη διαμόρφωση θετικής αντίληψης για τις σχέσεις, τη φιλία, τον έρωτα, το σεξ και την ίδια την ζωή.

Η τελική φάση της εργασίας μας περιλάμβανε τη συγκέντρωση και ταξινόμηση του υλικού που είχαμε χρησιμοποιήσει.

Η ομάδα παρουσίασε την εργασία της στη διημερίδα παρουσίασης των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας των σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού μας, στις 8 - 9 Μαΐου στο κτιριακό συγκρότημα του φιλεκπαιδευτικού συλλόγου " Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ".

Οι μαθήτριες έστησαν τον πίνακα με το παραπάνω υλικό και παρέμειναν στο χώρο παρουσίασης μέχρι το τέλος της έκθεσης παρέχοντας πληροφορίες στους επισκέπτες σχετικά με το πρόγραμμα.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος απονεμήθηκαν αναμνηστικά διπλώματα.

Οι στόχοι του προγράμματος επιτεύχθηκαν σε μεγάλο βαθμό και αυτό φάνηκε από την άνοδο του επιπέδου γνώσεων των μαθητριών καθώς επίσης και από τη θετικότερη στάση και συμπεριφορά τους.

Ευχαριστούμε τον Δ/ντή του σχολείου μας κ. Τουτσίδη Παναγιώτη, που στάθηκε δίπλα μας στην προσπάθεια μας, τον Υπεύθυνο Αγωγής Υγείας κ. Κοΐδη Παναγιώτη για την στήριξη και καθοδήγησή του, καθώς και τις Υπεύθυνες του ΚΕΕΛ Θεσσαλονίκης.

1. ΒΑΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ
2. ΓΑΛΜΠΑΔΗ ΑΓΑΠΗ