Πως θα βάλω ADSL στο σχολείο μου; - Για τα νηπιαγωγεία - Οδηγίες

Με στόχο τη διασύνδεση του συνόλου των σχολικών μονάδων της Ελλάδας στο διαδίκτυο, το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, από 1.1.2012, μπορεί να παρέχει ευρυζωνικές συνδέσεις τύπου ADSL στα Νηπιαγωγεία τα οποία δε διαθέτουν τηλεπικοινωνιακό κύκλωμα που πληρώνεται απ’ ευθείας από τον ενιαίο λογαριασμού του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

Η υπηρεσία αυτή (Highstream for employess) θα παρέχεται αποκλειστικά και μόνο στις μονάδες αυτές, οι οποίες είχαν αποκλειστεί από τη διαδικασία απόκτησης νέας τηλεπικοινωνιακής σύνδεσης. Τα Νηπιαγωγεία που ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία, θα μπορούν να αιτούνται την ενεργοποίηση της ADSL υπηρεσίας στη γραμμή επικοινωνίας του εκάστοτε σχολείου για την οποία υπεύθυνο είναι το ίδιο το σχολείο.

Τα κόστη της νέας ADSL υπηρεσίας (Εφάπαξ Τέλη Ενεργοποίησης, Τέλη Εγκατάστασης εξοπλισμού, Μηνιαία Τέλη, Προμήθεια εξοπλισμού) θα καλύπτονται εξ’ ολοκλήρου από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο ενώ η εκάστοτε μονάδα θα εξακολουθήσει να πληρώνει το μηνιαία τέλη της απλής (PSTN) ή ψηφιακής (ISDN) σύνδεσης που είχε από πριν καθώς και την αξία των τηλεφωνικών κλήσεων που διεξάγονται.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να κατεβάσουν την αίτηση για την υπηρεσία Highstream for employess, να τη συμπληρώσουν με τα στοιχεία του σχολείου τους και να μας την στείλουν υπογεγραμμένη και σφραγισμένη στα FAX : 2610-960350 και 2610-994572 . Παρακαλώ διαβάστε ένα υπόδειγμα συμπληρωμένης αίτησης.)