ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Ν. ΦΛΩΡΙΝΑΣ (Σ.Ε.Π.Φ.)

ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΑΝΟΙΧΤΟΥ
ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Π.Ε.ΚΑ.Π.

ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

7η ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

«Εφαρμογές Λογισμικού στην Εκπαίδευση»

ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας - Κοίλα Κοζάνης, Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2010

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΙΩΝ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

10.00 – 10.30 : Προσέλευση – Χαιρετισμοί

10.30– 12.00 : Πρώτη Συνεδρία

1.  «Το Εκπαιδευτικό Λογισμικό Γλώσσας Γ΄ και Δ΄ Δημοτικού του Π.Ι.», Ρεβάνογλου Κατερίνα, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων (ΠΕ02) Ν. Φλώρινας – Μέλος της Ομάδας Δημιουργίας του Λογισμικού, Φιλολογική Επιμέλεια.

2.      «Εκτέλεση Αλγορίθμων σε Ψευδογλώσσα μέσα στο Word και στο Excel», Βρακόπουλος Αθανάσιος, Καθηγητής Πληροφορικής Δ.Ε. (ΠΕ19), 2ο ΓΕΛ Κατερίνης.

3.   «To like or not to like», Εκφράσεις «Πραγματικής Εικονικότητας» στην Εκπαίδευση και πέρα από αυτή, Παντελής Μπέλλης, Νηπιαγωγός με ειδίκευση στην Παιδαγωγική και τις ΤΠΕ.

12.00 – 12.30 : Διάλειμμα για Καφέ

12.30 – 14.00 : Δεύτερη Συνεδρία

4.   «Τα Comics που Μιλάνε», Κερκινοπούλου Ιωάννα (Σχολική Σύμβουλος Γερμανικής ΠΕ07).

5.      «Ο Ρόλος των Ακαδημαϊκών Κοινοτήτων στη Προώθηση του Ελεύθερου και Ανοιχτού Λογισμικού», Ευκολίδης Νίκος, Ακαδημαϊκή Κοινότητα Ανοιχτού Λογισμικού Δυτικής Μακεδονίας, http://www.acoswm.gr/

6.      «Κριτήρια Επιλογής Λογισμικού», Τσιτσικλής Ιωάννης (Σχολικός Σύμβουλος Αγγλικής ΠΕ06) και Τσιτσικλής Δημήτριος (Πληροφορικός).

7.      «SchoolTool - Εφαρμογή ΕΛ/ΛΑΚ για τη Διαχείριση Εκπαιδευτικών Μονάδων». Παργανάς Θεόδωρος, CISCO CCNP, OTE Κοζάνης, Αντιπρόεδρος Λέσχης Φίλων Ανοικτού Λογισμικού Κοζάνης.