ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

(Σ.Ε.Π.Φ.)

5η ΗΜΕΡΙΔΑ

«Οι Τεχνολογίες της Πληροφορικής στην Εκπαίδευση –

Παζάρι Λογισμικού – Εργαστηριακό Μάθημα για Φιλολόγους»

Φλώρινα, Κυριακή 13 Μαΐου 2007

στο Αμφιθέατρο της Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΙΩΝ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

1. 10.00 – 10.30 : Προσέλευση – Χαιρετισμοί

10.30– 12.00 : Πρώτη Συνεδρία

1.      «Αποτελέσματα Ερευνών για το Διαδίκτυο, σε Ελλάδα και Ευρώπη», Πασχαλίδης Σωτήρης, Πρόεδρος δ-Ε.ΚΑΤ.Ο.

2.      «Οι Κίνδυνοι από τη Χρήση των Υπολογιστών και του Internet», Στυλιάδης Κων/νος, Καθηγητής Πληροφορικής, ΠΕ19, Υπ. Κέντρου ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Ν. Φλώρινας, Γενικός Γραμματέας Ε.ΚΑΤ.Ο. Φλώρινας.

3.      «Οι Νέες Τεχνολογίες ως Εργαλείο Κριτικής Σκέψης στα Φιλολογικά Μαθήματα», Φαχαντίδης Νικόλαος, Επίκουρος Καθηγητής Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας ΠΔΜ.

4.       «Διαδικτυακό Εκπαιδευτικό Υλικό από την Microsoft. Ένα Βήμα Μπροστά», Μυρογιάννη Έλσα, Φιλόλογος.

5.      «Διδάσκοντας Ιστορία την Εποχή του Διαδικτύου», Γιακουμάτου Τερέζα, Φιλόλογος.

12.00 – 12.30 : Διάλειμμα για Καφέ

12.30 – 14.00 : Δεύτερη Συνεδρία

6.      «Ένα Παραδοσιακό (;) Μάθημα Ιστορίας με Σύγχρονα Μέσα», Διδάσκοντας Ιστορία με Power Point. Παράδειγμα διδασκαλίας συγκεκριμένης ενότητας από το βιβλίο της Ιστορίας Θεωρητικής Kατεύθυνσης με χρήση Power Point, Πάππας Μανόλης, Φιλόλογος.

7.      «Τοπική Ιστορία : Ψάχνοντας και Φτιάχνοντας Ιστοσελίδες για την Πόλη μας», Βακάλη Άννα, Φιλόλογος, Υποψήφια Διδάκτορας ΠΔΜ.

8.      «Οι Υπηρεσίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου για την Εκπαιδευτική Κοινότητα», Ζαραφίδης Χαράλαμπος, ΠΕ 20, Υπ. Κέντρου ΠΛΗΝΕΤ Πτολεμαΐδας.

9.      «Τηλεδιάσκεψη – Λογισμικό για Φιλολόγους, το Παράδειγμα της Οδύσσειας στα Ελληνικά Σχολεία», Σταμκόπουλος Θεόδωρος, Φιλόλογος, Προωθητής της Δράσης e-Twinning στη Δυτική Μακεδονία.

14.00 – 15.00 : Διάλειμμα για Φαγητό

ΠΑΖΑΡΙ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

(Οι φοιτητές της Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας θα παρουσιάσουν τις εργασίες τους σε υπολογιστές -Εκπαιδευτικό Λογισμικό-
και θα διανεμηθούν δωρεάν
CDs στους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς που έκαναν εγγραφή στην Ημερίδα)

15.00 – 17.00 Εργαστηριακό Μάθημα για Φιλολόγους

Εισηγητές : Στυλιάδης Κων/νος, Χρυσοχοΐδης Βασίλειος.

δ-Ε.ΚΑΤ.Ο. = Δίκτυο Ελληνικών Καταναλωτικών Οργανώσεων.

ΚΕ ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. = Κέντρο Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών.

ΠΔΜ = Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας.