ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Ν. ΦΛΩΡΙΝΑΣ

(Σ.Ε.Π.Φ.)

ΗΜΕΡΙΔΑ

«Διαδίκτυο και Εκπαίδευση - Προβλήματα και Προοπτικές»

Φλώρινα, Κυριακή 16 Μαΐου 2004

στο Μεγάλο Αμφιθέατρο της Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΙΩΝ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

09.00 – 09.30 : Προσέλευση – Χαιρετισμοί

09.30 – 11.30 : Πρώτη Συνεδρία

1.      «Συνοπτική Παρουσίαση του EDUnet και των Κέντρων ΠΛΗΝΕΤ – Νέες Υπηρεσίες Τηλεκπαίδευσης (Σύγχρονες και Ασύγχρονες) στα Πλαίσια του EDUnet», Τσινάκος Αύγουστος (Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19, PhD, Υπ. ΚΕ ΠΛΗΝΕΤ Δυτ. Θεσ/νίκης).

2.      «Ευφυείς Πράκτορες για τον Παγκόσμιο Ιστό – Μια Σύντομη Αναφορά στο Παρόν και στο Μέλλον», Χρήστος Όροβας (Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20, PhD).

3.      «Αποτελέσματα Ερευνών για το Διαδίκτυο, σε Ελλάδα και Ευρώπη», Πασχαλίδης Σωτήρης (Πρόεδρος δ-Ε.ΚΑΤ.Ο., PhD).

4.      «Η Πληροφοριακή Επικοινωνιακή Τεχνολογία και η Γλωσσική Διδασκαλία», Ντίνας Κων/νος (Αν. Καθηγητής ΠΔΜ).

5.       «Αρχές Σχεδιασμού και Παράδοσης Ύλης Μαθημάτων με Χρήση Web Course Builder Λογισμικού», Τριανταφύλλου Σοφία (Καθ. Πληροφορικής ΠΕ19, MSc), Καραμούζη Παναγιώτα (Καθ. Πληροφορικής ΠΕ19, MSc).

6.      «Συνοπτική Παρουσίαση Πιστοποιήσεων – Δομές Εξετάσεων», Δόκος Γεώργιος (Εταιρεία Vellum).

11.30 – 12.00 : Διάλειμμα για Καφέ

12.00 – 14.00 : Δεύτερη Συνεδρία

7.      «Eduntainment και Internet», Φαχαντίδης Νικόλαος (Λέκτορας ΠΔΜ).

8.      «Διαδικτυακό Δυναμικό Περιβάλλον Υποστήριξης της Εκπαίδευσης. Εφαρμογή στο Τμήμα Ηλ. Μηχαν. και Μηχαν. Η/Υ του ΑΠΘ (e-ΤΗΜΜΥ)», Μήτκας Περικλής (Αν. Καθηγητής ΑΠΘ).

9.       «Το Διαδίκτυο ως Τόπος Συνάντησης των Ελληνικών Δημοτικών Σχολείων», Ιακωβίδου Κέλλυ, Κυρίδης Αργύρης (Αν. Καθηγητής ΠΔΜ).

10.  «Ζώντας στον Κυβερνοχώρο : Η Εκπαιδευτική Προοπτική», Δαγδιλέλης Βασίλης (Επίκ. Καθηγητής Πανεπιστημίου Μακεδονίας).

11.  «Ο Ρόλος της Πιστοποίησης στη δια βίου Εκπαίδευση», Κεσεντές Κωνσταντίνος (Γενικός Διευθυντής ECDL Hellas).

12.   «Η Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών σε Συνδυασμό με τα Ανοικτά και από Απόσταση Εκπαιδευτικά Περιβάλλοντα», Καρτσιώτης Θεόδωρος (Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19, PhD), Καρατάσιος Γεώργιος (Πρ/νος 3ου Γρ. Δ.Ε. Δυτ. Θεσ/νίκης, Μαθηματικός, PhD).

13.   «Το Διαδίκτυο και η Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών», Τσιτσικλής Ιωάννης (Σχολικός Σύμβουλος Αγγλικών).

14.00 – 15.00 : Διάλειμμα για Φαγητό

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

15.00 – 17.00 Παράλληλες Συνεδρίες (Εργαστήρια)

Θεματική Νηπιαγωγείου (Εργαστήριο Α)

1.      «Δικτυακό Περιβάλλον Διενέργειας Ερωτηματολογίων», Κασκάλης Θεόδωρος.

2.      «Εφαρμογή του Αναλυτικού Προγράμματος της Πληροφορικής στο Νηπιαγωγείο» , Τσιγγίδου Τάνια.

3.       «Διαθεματική Χρήση Εκπαιδευτικού Λογισμικού στο Νηπιαγωγείο», Αλεξίου Βασιλική, Ηλιάδου Βασιλική.

Θεματική Δημοτικού (Εργαστήριο Γ)

4.       «Project στα Μαθηματικά με τη Χρήση του Διαδικτύου στο Δημοτικό», Παυλίδης Ανδρέας, Βασιλακάκη Ζαφειρώ.

5.      «Χρήση του Διαδικτύου στη Διδασκαλία της Ιστορίας», Βαμβακίδου Ιφιγένεια, Κασκαμανίδης Ιωάννης, Γκόλια Παρασκευή.

6.      «Διαδίκτυο και Διδασκαλία της Ελληνικής ως Ξένης Γλώσσας – Εφαρμογή για Ρωσόφωνους Μαθητές σε Τάξεις Υποδοχής και στο Ολοήμερο Σχολείο», Ματθαίου Αλεξάνδρα.

7.      «Ένα Μάθημα Φυσικής ΣΤ’ Τάξης Δημοτικού Μέσω Διαδικτύου», Συγκελάκης Γεώργιος.

Θεωρητικές Επιστήμες (Μικρό Αμφιθέατρο)

8.       «Ένα Παράδειγμα Χρήσης του Διαδικτύου στην Καθημερινή Διδακτική των Αγγλικών», Τσιτσικλής Ιωάννης (Σχολ.Σύμβ.Αγγλικών), Τομπάζη Παναγιώτα.

9.       «Χρήση του Εκπαιδευτικού Λογισμικού στη Γλωσσική Διδασκαλία», Μακαρατζής Γεώργιος, Ντίνας Κων/νος.

10.  «Νεώτερη Ποίηση στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση», Βακάλη Άννα.

11.  «Λογοτεχνία στο Διαδίκτυο – Ο Ποιητής Ανδρέας Εμπειρίκος», Ντέλλα Όλγα.

Θετικές Επιστήμες (Εργαστήριο Β)

12.   «Σύνθετο Εργαστηριακό Περιβάλλον (ΣΕΠ) : εφαρμογή Εικονικού Εργαστηρίου Θερμοδυναμικής στη διδασκαλία της ισόθερμης μεταβολής», Κώστας Κορομπίλης (Φυσικός, Μεταπτυχιακό δίπλωμα ΠΤΔΕ-ΑΠΘ στη Διδακτική των Φυσικών Επιστημών και Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση).

13.   «Puzzle στο Internet (Tangram) ή ένας Τρόπος για την Ανάπτυξη Γεωμετρικής Κατανόησης και Χωρικών Δεξιοτήτων», Νικολαντωνάκης Κων/νος.

14.  «Το Διαδίκτυο ως βοηθητικό μέσο διδασκαλίας των μαθημάτων της Φυσικής και των Μαθηματικών. Τρόπος αναζήτησης πληροφορίας – Ενδιαφέροντες Δικτυακοί Τόποι», Καραδημητρίου Κρυσταλλένια (Καθ. Πληροφορικής ΠΕ19, MSc).